Amikor az online álláskeresésről esik szó, majdnem mindenki a dolog klasszikus menetére gondol; megnézzük a hirdetést, jelentkezünk és várunk a visszajelzésre
Ez valóban így működik, de van néhány olyan műhelytitok, amit a felhasználók nem ismernek.
1. Az állások valódi száma
Amikor az álláskereső felnéz egy állásportálra, akkor több száz, vagy akár több ezer hirdetéssel is találkozhat. Ez rengeteg, de az interneten meghirdetett pozíciók száma nagyjából a fele a valóban megpályázható állások számának. Ennek az oka az, hogy egyes cégek nem hirdetnek, hanem a saját toborzójuk keres különböző adatbázisokból a saját szempontjai alapján.
ÉRDEKES: Cikkek “Álláskeresési tippek” témában
2. Mindenki ugyanazokból az adatbázisokból dolgozik
Amikor egy fejvadász, vagy hr-es elindít egy keresést, akkor a hirdetésre beérkező jelentkezőkön kívül máshonnan is toboroz. Főleg ingyenes, vagy fizetős adatbázisokat használnak, de ezek száma is véges. Ezért érdemes minél több tanácsadó céghez vagy állásportálhoz regisztrálni, mert így nagyobb eséllyel találnak rá az álláskeresőre.
3. A hiteltelen hirdetések ideje lassan lejár
Sajnos sokszor találkozunk olyan panasszal, hogy a hirdetés, amire jelentkezett az álláskereső, nem tartalmaz valódi adatokat, és úgymond “átverés”. Az állásportálok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek ezek kiszűrésére, hiszen egy ilyen hitelvesztést a mai szoros versenyben senki nem engedhet meg magának. Ha mégis találkoznánk ilyennel, jelezzük bátran a megfelelő szervnek.
4. Senki sem tökéletes
Regisztráció után az összes online portálon van lehetőség hírlevél, állásértesítő beállítására. Előfordul, hogy olyan állásokról kap értesítést az álláskereső, ami esetleg nem releváns a számára. Az email kiküldő rendszereket folyamatosan fejlesztik, hogy minél jobban megfeleljenek a felhasználók igényeinek. Legyünk türelmesek, ha észrevétel van, akkor azt jelezni kell az oldal üzemeltetőinek.
5. Technika vs. Ember
Bátran jelentkezzünk többször is, ha nincs eredménye. A jelentkezéseket ugyan egy számítógépes rendszer fogadja, de az önéletrajzokat emberek dolgozzák fel. Megesik, hogy a jelentkező anyaga vagy elvész az éterben, vagy nem jut el a HR-es kollegáig. Ha nem kapunk visszajelzést, és még fut a pozíció hirdetése, akkor megéri újra elküldeni a jelentkezést, hiszen ki tudja, lehet épp akkor kerül szem elé az anyagunk.
6. Nagy számok törvénye és fókusz
Nem szabad fennakadni azon a sajnálatos tényen, hogy a munkáltatók nagyon nagy része nem jelez vissza a pályázatokra. Folytassuk rendületlenül a jelentkezést, minél több helyre. Ugyanakkor figyelni kell arra, hogy tisztában legyünk azzal, hogy hová is küldtünk pályázatot. Egy egyszerű táblázat dátumokkal, megjegyzésekkel nagyban megkönnyítheti a dolgunkat és nem ér meglepetés ha éppen nem ugrik be, hogy ki és honnan hív minket.