Megpróbáljuk a legjobb formánkat hozni az interjún és ezt várjuk az interjúztatótól is, azonban sokszor nem úgy alakulnak a dolgok, ahogyan azt előre elterveztük. Ilyen eset(ek)re kölcsönöztünk néhány tippet a Careerealism cikkéből:
Késés
Még ha jó előre felkészülünk az útvonalból és időben indulunk el otthonról, akkor is előfordulhat, hogy egy nem várt dugó, vagy egy lerobbant busz miatt elkésünk az interjúról. Ha már látjuk, hogy biztosan nem fogunk odaérni a megbeszélt időpontra, akkor ejtsünk meg egy telefont, melyben elnézést kérünk és jelezzük, hogy mikorra fogunk megérkezni. Ezzel a helyzettel sajnos nem sok mindent tudunk kezdeni, viszont az interjúztató értékelni fogja, hogy előre jeleztük a késésünket.
ÉRDEKES: 6 álláskeresési tipp, amely segít visszaszerezni a lelkesedésünket!
Tapasztalatlan interjúztató
Előfordulhat, hogy olyan interjúztatóhoz kerülünk, akinek még nincs sok tapasztalata és nem tudja, hogyan nyerje ki a lényegi információkat belőlünk. Ilyenkor finoman megpróbálhatjuk átvenni az irányítást. Gondolkozzunk olyan kérdéseken, amelyekre számítottunk és mégsem tették föl nekünk. Ilyen például: „Szívesen mesélnék arról, hogyan jutottam el idáig”, vagy „Hadd osszak meg Önnel egy hasonló projektet amit sikerrel tudtunk zárni”. Egy másik módszer az, amikor odaillő kérdésekkel tereljük az interjút a helyes irányba, például „Le tudná írni nekem, milyen egy átlagos munkanap ebben a pozícióban?”, vagy „Melyek a főbb kihívások ebben a munkakörben?”.
Rossz kérdések
Előfordulhat olyan helyzet is, amikor fura kérdéseket tesz fel nekünk az interjúztató. Ilyenkor nincs mit tenni, válaszoljuk meg azzal, ami éppen eszünkbe jut. Valószínűleg csak úgymond tesztel minket az interjúztató, és nincs kifejezetten jó vagy rossz válasz a feltett kérdésre, csupán látni és hallani szeretné a gondolatmenetünket.
Köszönet
Attól függetlenül, hogy hogy sikerült az interjú, ne felejtsük el megköszönni a lehetőséget. Amennyiben maradtak még nyitott kérdések az interjú során, akkor érdemes köszönőlevelet írni az interjúztatónak, amiben kitérhetünk azokra a pontokra, amelyeket mindenképp el szerettünk volna még mondani, vagy meg szerettünk volna kérdezni.