Előfordult már, hogy egy jelentkezés során egy kicsit ferdítettél a nagyobb siker érdekében? Ezzel nincsen semmi gond, sokan élnek ezzel a trükkel, módszerrel. Ugyanakkor vannak olyan részek, ahol kimondottan nem ajánlott sem ferdíteni, sem elhallgatni az igazságot az önéletrajzban.
A HR szakemberek több mint fele mondta, hogy azonnal elutasítja azt a jelentkezőt, akit hazugságon csíp. A hrmorning.com összegyűjtötte azokat a legemlékezetesebb hazugságokat, melyeket a jelentkezők az önéletrajzukba írta.
- A jelentkező előző munkahelyének neve véletlenül pont az apja nevével megegyező volt. ( Nem létezett ilyen cég.)
- Az önéletrajzában az írta, hogy miniszterelnök volt egy külföldi országban, de annak az országnak soha nem is volt miniszterelnöke.
- A pályázó olimpiai bajnoknak adta ki magát.
- Az álláskereső építésvezető munkatapasztalatot írt. Az egyetlen építés, amiben részt vett egy kutyaház elkészítése volt.
- A 32 éves munkavállaló 25 év szakmai tapasztalatot állított.
- Olyan munkahelyet sorolt a tapasztalatai közé, ahol 1 napot dolgozott.
- A jelentkező kétszer pályázta meg ugyanazt az állást és a két önéletrajz munkatapasztalatai eltérőek voltak.
ÉRDEKES: Álláskeresés a diploma után
A fent említett hazugságok kivételes esetek. Nézzük azokat a témákat, amiknél a leggyakrabban lehet felfedezni ferdítést:
- Készségek szépítése 57%
- Felelősségi kör túlzása 55%
- Foglalkoztatási idő megváltoztatása 42%
- Kitalált munkakör 34%
- Alaptalan állítás régi munkahelyekről 26%
- Valótlan kitüntetés, díj 18%
Az önéletrajz gyakran az egyetlen eszköz arra, hogy felhívd magadra a potenciális munkaadók figyelmét, nem csoda tehát, ha sok esetben minden áron szeretnél a lehető legjobb színben feltüntetni. Az egészséges önbizalom és a hazugság között azonban vékony lehet a határvonal. Ne feledkezz meg erről a vonalról!