Nincs csüggesztőbb dolog annál, ha órákat eltöltünk az önéletrajzunk csinosítgatásával, megírjuk a tökéletes kísérőlevelet és számos álláspályázatra jelentkezünk, hogy aztán semmi hírt ne halljunk a cég felől.
A Careerbuilder több mint 1500 HR szakembert kérdezett meg világszerte arról, hogy a vállalatok milyen embereket keresnek, mi a legfrusztrálóbb a kiválasztásnál és mit tehetnek az álláskeresők annak érdekében, hogy növeljék esélyüket a pályázat során.
Legyél több mint az önéletrajzod
A megkérdezett munkaadók 53%-a vallotta, hogy az önéletrajz nem nyújt elég információt ahhoz, hogy eldöntsék valaki passzol-e a meghirdetett állásra vagy sem. Többek között ezért is ellenőrzik le a jelentkezőket a közösségi portálokon is.
ÉRDEKES: Az elmúlt évek legjobb munkahelyei
39 százaléka a toborzóknak szeretne látni korábbi munkákat, példákat, portfóliókat a pályázó korábbi munkafeladataiból, 29 százalék pedig a motivációs levélnek örülne.
Egy másik érdekesség, hogy a válaszolók közel fele (48 százaléka) közvetlenül keresi fel a pályázót, ha üresedés van a cégnél. Ezért érdemes időt és energiát fektetni a személyes márkánk építésébe mind a megfelelő önéletrajz, kísérőlevél, online portfólió, esetleg személyes weboldal és közösségi jelenlétünk segítségével.
Maradjunk a munkaadók oldalán
A munkaadókat leginkább az zavarja, amikor a pályázók olyan hirdetésre jelentkeznek amelyeknek a korábbi tapasztalataik és tanulmányaik alapján nem felelnek meg (39 százalék). Hasonlóan bosszantó számukra:
- a nem reális bérigény (18%)
- ha valaki füllent a korábbi tapasztalatait/végzettségét illetően (13%)
- ha túl gyakran érdeklődik a kiválasztási folyamat állapotáról (8%)
- ha nem tartalmaz elegendő információt a CV (8%)
- ha túl szűkszavú (8%)
- ha összecsapott a CV (4%)
Leggyakoribb kérdések
Szeretnéd tudni melyek a legfontosabb szempontok megfelelő jelölt kiválasztásánál? Ezekre a kérdésekre keresik a választ az új kolléga felvételénél:
- Megfelelő készségekkel rendelkezik? 77%
- Hol/mit dolgozott korábban?
- Milyen emberi készségekkel (soft skill) rendelkezik?
- Passzolni fog a csapatba?
- Milyen fizetési igénye van?
- Hosszú távon velünk tud majd dolgozni?
- Megfelelő a képzettsége a pozícióhoz?
- Miért keres új állást?
Próbáljuk meg a fentieket is figyelembe venni amikor írjuk az önéletrajzot, motivációs levelet és ahogyan felkészülünk az interjúra. Sikeres álláskeresést kívánunk!