Év végén régóta szokás kicsit visszatekinteni az elmúlt esztendőre. Számot vetni, értékelni, levonni a következtetéseket, és fogadalmakat tenni a jövőre vonatkozóan. Átgondolhatjuk kapcsolatainkat, pénzügyeinket, egészségi állapotunkat, és nem utolsó sorban karrierünket is. Főképpen akkor, ha vannak problémás pontok. Hogyan tudjuk pár főbb kérdés mentén végig gondolni a munkánkkal, munkahelyünkkel kapcsolatos pontokat?
Legyünk őszinték magunkkal!
Találjunk az ünnepi időszak alatt néhány nyugodt órát, és egyenesen tegyük fel magunknak a karrierünket érintő kérdéseket. Érdemes átfogóan szemlélni, és őszintén válaszolni, az önámítással, önbecsapással csak az időnket pazaroljuk, és nem oldjuk meg a felmerülő problémákat.
Kezdhetjük azzal, hogy mennyire vagyunk elégedettek az elmúlt évvel. Kérdések, amiket feltehetünk ezzel kapcsolatosan:
- Volt-e, és ha igen, teljesült-e bármilyen célom az előmenetelem tekintetében?
- Volt-e valamilyen sikerem a munkámban, amikre különösen büszke vagyok?
- Fejlődött-e, fejlesztettem-e bármilyen képességemet? (nyelvtudás, vezetői készség, szakirányú specializáció)
- Tudom-e a fenti pontokat dokumentálni, alátámasztani, hogy be is tudjam majd mutatni?
Ha ezek után úgy érezzük, hogy nem vagyunk elégedettek az elmúlt évvel, érdemes az okokat is feltárni. Lustaság, motiválatlanság, rossz időbeosztás, vagy a támogató környezet hiánya is lehet ok, és újabb kérdések is felmerülhetnek. Például:
- Kaptam-e pozitív vagy negatív kritikát a munkámmal kapcsolatban? (esetleg az év végi értékelésen)
- Szerettem-e a munkámat az elmúlt évben?
- Megfelelő-e számomra az a fizetés, amit kapok?
- Megfelelőek-e a munkakörülményeim, a munkaidőm?
- Hogyan hat a munkám az egészségi állapotomra?
- Hogyan hat a családi, baráti kapcsolataimra?
Amennyiben őszintén válaszolunk az ilyen és ehhez hasonló kérdésekre, már körvonalazódhat, mik azok a pontok, amiken változtatnunk kell önmagunk érdekében. Vegyük végig a lehetőségeket.
- Tudok-e, és ha igen, mit tudnék tenni a magamért a munkahelyemen? (támogatás tanfolyamhoz, képzéshez, home office lehetőség, munkakör átszervezés)
- Egy másik munkakörben vagy munkahelyen eredményesebb/boldogabb lennék?
- Miben lenne más ez a munkahely/munkakör (jobban szeretném, amit csinálok, kevesebbet kellene ingáznom, előre léphetnék)
- Miben szeretnék változtatni a jövő évben, és hogyan tudom ezt megtenni?
- Kik lehetnek a segítségemre ebben a folyamatban?
Fontos, hogy maradjunk a realitások talaján. Olyan célokat tűzzünk ki, amik elérhetőek, teljesíthetőek, de kihívást is jelentenek. Lehet, hogy már apróbb változtatásokkal is érezhető eredményt érünk el. Elképzelhető, hogy éppen az a heti plusz egy home office, vagy eljutni végre a hőn áhított tanfolyamra már boldoggá tesz minket a következő évben. Ám az is előfordulhat, hogy arra jutunk, nagyobb változásra van szükség. Elég volt a napi 2 órás utazásból, a 3 műszakból, elég a méltatlan honoráriumból, vagy „csak” szeretnénk végre azzal foglalkozni, ami örömet okoz.
Ha így van, ne essünk pánikba! Az első és egyik legfontosabb lépést már megtettük azzal, hogy feltettük és megválaszoltuk ezeket a kérdéseket. A kialakult helyzetre érdemes lehetőségként tekinteni, és semmit sem szabad elkapkodni.
Biztosak vagyunk abban, hogy a munkahelyváltás a megoldás? A Cvonline.hu blogjában számtalan hasznos cikket olvashatunk arról,
- hogyan írjunk megfelelő önéletrajzot
- hogyan találjuk meg a megfelelő állást
- hogyan pályázzunk meg egy állást
- mire készüljünk fel egy állásinterjún
- hogyan tárgyaljunk a bérünkről.
Bízunk benne, hogy a leírtak sokak hasznára válhatnak és jövőre egy derűsebb évet zárhatunk. Mi jövőre is azon dolgozunk, hogy hasznos információkkal és praktikus, használható tanácsokkal lássuk el a munkavállalókat.