Az önéletrajz megírása fontos része az álláskeresésnek, ebben a dokumentumban van lehetőségük a jelölteknek bemutatni a munkatapasztalatukat, készségeit, és a szakmai gyakorlat is kiemelt szerepet kap, azonban vannak olyan esetek, amikor már törölhető a szakmai gyakorlat az önéletrajzból.
A kiszemelt pozícióra optimalizáld az önéletrajzot
Ahogyan haladsz előre a karrieredben egyre több szakmai tapasztalatra teszel szert, és egyre kevesebb hely marad az önéletrajzban a készségeid, ismereteid, feladataid bemutatására. Ekkor következhet a régebbi vagy kevésbé releváns tapasztalatok eltávolítása. Az egyik ilyen, amin elsőként érdemes elgondolkodni az önéletrajz szerkesztésekor, hogy mennyire releváns a megpályázott pozícióhoz, karriercéljaidhoz a korábban megszerzett szakmai gyakorlat. Az alábbi tippek segítenek abban, hogy mikor nem érdemes helyet szorítani a szakmai gyakorlatnak, ami által több lehetőséged nyílik bemutatni a valódi, konkrét szakterülethez kapcsolódó tapasztalatokat.Törölhető a szakmai gyakorlat, ha elavult
Előfordulhat, hogy a szakmai gyakorlatra olyan régen tettél szert, hogy az ott megszerzett tudás már túl réginek, elavultnak számít, vagy egyszerűen már nem kapcsolódik relevánsan a karrierutadhoz. Ha a szakmai gyakorlatot 10 évvel ezelőtt végezted el, és azóta a területeden jelentős technológiai vagy folyamatbeli változások léptek életbe, akkor mindenképp érdemes törölni ezt a szakmai gyakorlatot az önéletrajzból.
A nem releváns szakmai gyakorlatot se tartsd meg
A szakmai szempontból nem releváns gyakorlatot sem érdemes az önéletrajzban hagyni. Előfordulhat, hogy karrierváltó vagy, például eltöltöttél néhány hónapot vagy évet jogi területen, de most IT cégnél szeretnél elhelyezkedni. Ebben az esetben törölheted a szakmai gyakorlatot az önéletrajzból, mert nem kapcsolódik az aktuális pozíciódhoz (kivéve persze, ha joggal kapcsolatos szoftvert fejlesztésével foglalkozik a munkáltató, ekkor még jól is jöhet a korábbi gyakorlatod).
Amennyiben rövid ideig tartott, törölhető a szakmai gyakorlat
Ha csak rövid ideig voltál egy adott gyakorlati helyen, valószínűsíthető, hogy nem tettél szert kiemelkedő gyakorlatra, így ez nem fogja javítani az esélyeidet jelentkezéskor, ezért nem érdemes feltüntetni az önéletrajzban. Itt is lehetnek kivételek, például határozott idejű gyakorlatról volt szó egy jó nevű cégnél, vagy a rövid idő ellenére sikerült szert tenned olyan tudásra, ami illik a megpályázandó pozícióhoz. Ebben az esetben gondold át, hogy tényleg érdemes fenntartani a helyet a gyakorlati hely megnevezésére, időpontjára, vagy elegendő a tudást készségeknél, ismereteknél megemlíteni. Azt, hogy hol szerezted, az interjú során is elmondhatod, amennyiben fontosnak érzed kiemelni.
Törölhető a szakmai gyakorlat, ha nem érzed sikeresnek
Megeshet az is, hogy valamelyik szakmai gyakorlat során úgy érzed, hogy nem voltál sikeres, vagy a munkáltatóval is voltak problémák, amiről nem szívesen beszélsz. Az ilyen gyakorlatot nem érdemes beírni az önéletrajzba, de ha megtetted, töröld nyugodtan, így elkerülhetők a kényes témák.
Növeld a munkaerő-piaci esélyeidet
A fentiekben említett tényezők mindegyike jelentősen befolyásolhatja az önéletrajzunkat és a munkakeresési esélyeinket. Amennyiben a szakmai gyakorlat nem ad pluszt az önéletrajzodhoz, nem passzol az aktuálisan megpályázandó pozícióhoz, akkor nem érdemes részletezni az önéletrajzban, inkább írj a helyére olyan információkat, amik kapcsolódnak a megpályázott álláshoz, ezáltal segítenek neked bejutni az interjúra.
Az önéletrajzíráskor fontos, hogy a munkáltatók számára a legfontosabb és legrelevánsabb tapasztalatokat mutasd be, ezek segítenek megérteni nekik, hogy rendelkezel-e a megfelelő készségekkel a pozíció betöltéséhez. Ne foglalkozz azzal, hogy minden tapasztalatot beszoríts az önéletrajzba, törekedj az átláthatóságra és a relevanciára. Az állásinterjún bőven lesz időd mindent részletesen kifejteni.