Karrier coachként gyakran mondom a klienseknek, hogy ne úgy menjenek el egy állásinterjúra, hogy azt a benyomást keltik, hogy „bocs, hogy élek”, „jaj, csak vegyenek fel”. Ez a hozzáállás érthető egy nehéz álláskeresési időszak közepette, mégsem vezet jó irányba. Ha úgy ülsz be egy interjúra, mintha szívességet kérnél a munkáltatótól, az nem segít, hanem gyengíti az esélyeidet. Nem fogsz tőle előnyösebb fényben feltűnni, inkább alárendelt szerepbe helyezed és ezzel alulpozicionálod magad.

Sokan azt gondolják, hogy az alázat azt jelenti: „ne akarjak túl sokat, csak legyek hálás a lehetőségért.” Ez azonban könnyen átcsúszik abba, hogy teljesen háttérbe szorítják a saját igényeiket és személyiségüket. Természetesen nem az arroganciát javaslom – legyél együttműködő, nyitott, udvarias. De ha már a bemutatkozásnál mentegetőzöl a puszta jelenlétedért, azzal elveszíted az egyensúlyt. Aki nem tudja képviselni a saját értékét, az könnyen elsiklik a döntéshozók radarja alatt.
A legnagyobb probléma, hogy az álláskeresők többsége nem is tudja, mit sugároz. A túlzott megfelelni akarás, a folyamatos alkalmazkodás, a „csak feleljek meg, és talán kapok valamit” gondolkodás bizonytalanságot közvetít. Ha te magad nem vagy tisztában azzal, milyen értéket viszel egy csapatba, hogyan győződjön meg róla az a másik fél? A magabiztosság nem önhittség – hanem az alap, amire lehet építeni.
Az interjú nem vizsga, nem is kihallgatás és főleg nem szívesség, amit a cég tesz neked. Ez egy üzleti tárgyalás, ahol mindkét fél döntést hoz: akarunk-e együtt dolgozni?
Így néz ki a „könyörgöm, adjatok egy állást” attitűd:
- Mentegetőző megjegyzéseket teszel már az elején: „Tudom, hogy sok a jelentkező…”
- Kerülöd a pénzzel és feltételekkel kapcsolatos kérdéseket – nehogy „túl sokat kérj”.
- Bólogatsz mindenre, akkor is, ha valami számodra előnytelen.
- Nem mersz önmagad lenni, csak egy olyan szerepet játszol, amit feltételezel, hogy elvárnak.
Így néz ki a magabiztos, egészséges hozzáállás:
- Tudod, hogy értéket képviselsz – nem csak ők döntenek rólad, te is róluk.
- Nyugodtan rákérdezel a fizetésre, csapatra, fejlődési lehetőségekre.
- Ha valami nem stimmel, tudod, hogy nem muszáj elfogadnod.
- Hiteles vagy, önazonos – nem görcsösen szerepelsz, hanem természetesen kapcsolódsz, és meg mered mutatni az erősségeid és a motivációdat is.
Ha elbizonytalanodnál, mondd utánam:
Nem szívességet kérek.
Értéket adok.
Nekem is van választásom.
Készülj fel az interjúra nemcsak szakmailag, hanem érzelmileg és gondolatban is. Ez segít abban, hogy egyenrangú félként legyél jelen és hidd el, így sokkal nagyobb eséllyel találod meg azt a munkát, ami valóban neked való.