Akár egy olyan húsz évvel ezelőtti, feldolgozatlan élmény is hatással lehet viselkedésünkre, munkahelyi teljesítményünkre, amire nem is gondolunk, ezért megoldás helyett a problémát csak toljuk magunk előtt. Ezt az érzelmi blokkot képes oldani a wingwave coaching, amely a tudat mélyére ás le, és amelynek során a coach nem új képességekre alapoz, hanem az érzelmi rugalmasságot fejleszti, hogy az egyén belső korlátok nélkül legyen képes maximálisan teljesíteni.
A wingwave egy szójáték, eredetileg a wing vagyis szárny, és a brainwave, agyi hullámok szóösszetételből származik.
A szó arra a káoszelméleti analógiára utal, hogy ha a pillangó valahol meglengeti a szárnyait, ezek a hullámok – ha elkapják a rezonanciát – felerősödnek, és akár egy másik földrészen vihart okozhatnak. Ez adja a módszer lényegét is: azaz, ha pontosan megtaláljuk azt a problémát, érzelmi feldolgozatlanságban rejlő elakadást, ami a teljesítmény csökkenését okozza, a viselkedést blokkolja, akkor az egyszerű, pontosan célzott beavatkozásokkal jelentős változást lehet elérni a viselkedésben.
A coach-ként is dolgozó szakember szerint a privát életünkben történtek érzelmi nyomai ugyanúgy megakaszthatják viselkedésünket, mint az, ha a munkahelyen egy megalázó helyzetet éltünk át. Ha rossz a munkahelyi teljesítményünk, nem biztos, hogy rögtön arra gondolunk, biztosan az áll a probléma hátterében, hogy a főnökünk fél évvel ezelőtt alaposan leszidott bennünket, amit jogtalannak értékeltünk. Pedig akár ez az élmény is lehetett ránk ekkora hatással – amit akkor nem is sejtettünk, és nem tudatosult bennünk. “A wingwave coahing ahhoz tud hozzásegíteni, hogy ezt a két szálat összekössük, rálássunk, mi az oka, hogy most nem tudunk úgy dolgozni, ahogy képesek lennénk, és hogyan függ össze a teljesítményünk egy korábbi, feldolgozatlan eseménnyel, érzéssel” –– magyarázza a szakember. Különösen fontos lehet az akadályokon túllépni és a stresszt a kezelhető szinten tartani akkor, ha szereplésre készülünk: beszédet, előadást kell tartanunk, állásinterjúra megyünk, vizsgázni fogunk, versenyre készülünk.
Coachingként akkor alkalmazzák ezt a módszertant, ha az ügyfél egészséges, képes teljesíteni és motivált is, de valami akadályozza azt, hogy a képességeit kihozza magából. Ha komolyabb pszichés sérülés van a háttérben, akkor viszont érdemes pszichológus végzettségű, terápiás hátterű szakember segítségt kérni.
Módszertan: három az egyben
A wingwave coaching több módszer kreatív kombinációjából alakult ki. A diagnózis felállításához a kineziológiát hívja segítségül, a probléma körüljárására, tisztázására ugyanis egy izomtesztet használ. “Az izmaink feszülésének ereje jelzi, hogy ami éppen szóba jön, amiről beszélgetünk, vagy amit a másik kezünkben fogunk, azzal összhangban vagyunk-e, az erősít-e vagy gyengít-e bennünket. Erős lesz az izom összetartás, azaz a két ujjunkat könnyen együtt tudjuk tartani, ha összhangban vagyunk az adott dologgal, érzéssel, jelentéssel, vagy önmagunkkal, ha viszont valami zavar, abban a pillanatban szétcsúsznak az ujjaink” –– fejti ki a szakember. Ezt a jelenséget használja a coach iránytűként a probléma pontosítására.
Erre a diagnosztikára épül rá a másik két módszeregyüttes, a neurolingvisztikus programozás (NLP) néven ismert módszercsoport, illetve a két agyféltekét összehangoló technikák sora. Ez utóbbi – a billaterális stimuláció (vö. F. Shapiro) – segítik a két agyfélteke közötti kapcsolatokat, a szorongáscsökkentést és az élmények, emlékek feldolgozását. Ez – a szakember elmondása szerint – lehet a jobb és bal fülbe adott váltakozó zene, amit a szemünk is követ, illetve lehet direkten létrehozott nappali gyors szemmozgás, ami pont olyan hatású, mint az éjszakai REM-fázisban történő feldolgozás.
Manfred Spitzer agykutató a limbikus rendszerben lévő hippokampuszt egy e-mailszerverhez hasonlította: a bejövő ingerek “itt parkolnak”, ameddig a “számítógép” az agykéreg, a gondolkodó-agy “letölti” azokat. Ezt a letöltést segíti elő a wingwave coaching. “Pontosan bemérték, hogy milyen gyorsasággal kell az ujjunkkal a két szem között “integetni” ahhoz, hogy a REM-hez hasonló hatású legyen, ami segít az agynak – különösen a limbikus rendszernek – feldolgozni azokat az élményeket, érzéseket, problémákat, amelyek gátolják a teljesítményt” –– meséli Szatmáriné dr. Balogh Mária.
Nem képességeket, érzelmi rugalmasságot fejleszt
Az érzelmi elakadásra egy megtermett, határozott fellépésű férfi esetét hozta példaként a szakember, aki tele van energiával, és akiről azt gondolnánk, hogy semmi nem gátolhatja őt a munkahelyi fellépésben. Mégis, amikor ez a férfi egy vezetővel találkozott, rendszerint leblokkolt, elhalkult, nem válaszolt, vagy nem tudott igazán frappáns válaszokat adni a kérdéseire. Ezzel a viselkedéssel pedig a dominanciaharcban lemaradt, csökkent a tekintélye a többi kollega előtt is. “Kiderült, nem arról volt szó, hogy félt volna, hanem az önmagára vonatkozó érzéseinek egyike blokkolta le” – mondja a coach.
A wingwave tehát főként az érzelmi feldolgozással és stresszcsökkentéssel kapcsolatos coaching technika. Nem a kognitív tudást gazdagítja, nem a szakmai tudáshoz szükséges készségek, képességek hiányát segít pótolni, hanem akkor tud segíteni, ha valamilyen érzelmi blokk okozza a teljesítési problémákat a felkészült egyéneknél.
Fellazul a kötött gondolkodás, elindul a kreativitás
A módszert önállóan, vagy egy hosszabb coaching folyamatba beillesztve is lehet alkalmazni. A szakember szerint azonban mindkét esetben fontos, hogy a coach elmondja az ügyfelének, milyen tudáson, tudományos eredményeken alapulnak az eszközök, mert első hallásra furcsának tűnhetnek. AA módszert első alkalommal mindenképpen kiképzett wingwave coach-csal érdemes kipróbálni.
“A coaching során furcsa asszociációk jelennek meg, sokkal lazábbá válnak a fogalomkeretek, fellazul a kötött, merev gondolkodás és érzésvilág, bemozdul a kreativitás. – Nem a coach akarja kitalálni a megoldást, hanem az ügyfél dolgozik önmagán a coach segítségével ezzel az eszköztárral. Olyan ötletek jutnak az ember eszébe, miközben ezeket a gyakorlatokat csinálják, amelyek előtte soha nem ugrottak volna be, és amelyeknek a környékére sem tévedtünk volna be, ha nem ezzel a technikával dolgozunk” –– sorolja a módszer előnyeit Szatmáriné dr. Balogh Mária.
Szilágyi Katalin
HR Portál