Az egyik állásportál a kutatása során azt vizsgálta, hogy 2011 első három negyedévében miként viszonyult egymáshoz a munkaadók által az álláshirdetésekben megadott elvárt nyelvtudás, valamint az álláskeresők által önéletrajzokban megjelölt beszélt nyelvek aránya.
Az önéletrajzban megadott nyelvismeret
Az önéletrajzokban leggyakrabban szereplő idegen nyelv természetesen az angol, amelyet az álláskeresők negyede ismer valamilyen szinten. A német a második 15 százalékkal, bármely más nyelv – beleértve az egyébként népszerű francia, olasz vagy spanyol nyelvet is – csupán az önéletrajzok 1, vagy annál kevesebb százalékában szerepel.
A nyelvtudás szintjét is figyelembe véve a legtöbben (9 százalék) alapfokon beszélnek angolul, 7 százaléka a nyelvtudással rendelkező álláskeresőknek középfokon beszéli az angolt, majd a német alapfok következik 6 százalékkal. A társalgási szinten németül már éppen fele annyian beszélnek, mint angolul középfokon. A felsőfokú angol az álláskeresők 1,4 százalékánál, a német pedig 0,6 százaléknál szerepel – ennyien beszélnek franciául is alapfokon. Az orosz és olasz alapokat az álláskeresők 0,4 százaléka jelölte be.
Az önéletrajzi adatbázisban ugyanakkor szerepelnek ritkaságnak számító nyelvek is, hiszen vannak olyan álláskeresők, akik az arab, héber, lett, litván, norvég, vietnami, vagy éppen a kazah nyelvet jelölték meg ismereteik között.
Az állásokban elvárt nyelvismeretek
Ami az elvárásokat illeti: az álláshirdetések 35 százalékában szerepel valamilyen nyelvtudás elvárásként. Természetesen itt is az angol a legnépszerűbb, hiszen a kritériumként 2/3 esetben ez a nyelv szerepel.
A német a valamilyen nyelvtudást igénylő hirdetések 15 százalékban szerepel, majd a francia következik 3 százalékkal. A megjelölt igények 14 százalékban angol középfokot kérnek a munkaadók, 5 százalékban angol felsőfok, 3 százalékban pedig a német haladószint szerepel.
HR Portál