Franciaországra jellemző felvételi eljárások
Franciaországban a jelentkezéseket a leggyakrabban kézzel írott kísérőlevelekkel együtt nyújtják be, ezért elképzelhető, hogy a munkáltató grafológiai elemzést kíván végezni. Ezeket a kézzel írott szövegeket az önéletrajzhoz kell mellékelni. Emellett e-mailben is be lehet küldeni a jelentkezést. A felvételi általában egy kezdeti interjúból- ez lehet telefonos is- majd azt követően 2- 3 körből állhat, állástól függően. A hirdetés és a munka megkezdése között lehet 8 nap, de akár 3 hónapra is elnyúlhat a kiválasztás.
Hogyan készüljünk fel az interjúra?
A francia munkáltató a következőkre érzékeny:
- a jelölt pontossága
- az öltözködés, általános megjelenés
Az első interjút általában a HR osztály képviselője vezeti le. A másodikon részt vehetnek mások is, a főnök, egyéb osztályvezetők, stb. Az interjúk időtartama 30 és 120 perc között lehet.
A dohányzás teljesen kizárt. Ezért nem érdemes a jelentkezőnek önmagát dohányosként jellemeznie. Ugyanez a helyzet az italokkal. Egy franciaországi állásinterjúra ajándékkal érkezni eszébe se jusson senkinek. (Oroszországban szeretik az ajándékot)
Az interjú során először bemutatják a céget, majd a jelentkezőnek be kell bizonyítania, hogy miért épp ő a legalkalmasabb a pozícióra. Franciaországban egyértelmű, a megkülönböztetés elleni jogszabályok vannak érvényben. Minden kérdést ajánlatos megválaszolni, de néhány magán jellegű kérdés (Hány éves? Vannak gyermekei?) megválaszolása nem kötelező. Természetesen, ha jó benyomást szeretnénk kelteni, akkor érdemes a kérdések megválaszolását előtérbe helyezni.
Az interjún általában kizárólag szakmai szempontok kerülnek szóba, azaz, hogy az alany ideális-e a pozícióra. De egy jó jelölt számára a ravasz kérdések sem jelentkenek gondot.
A juttatások
A pénzügyi szempontok az interjú végén kerülnek megtárgyalásra. A fizetést éves bruttó összegben adják meg. A próbaidő Franciaországban 1 hónapos. Vezetők esetében 3 hónapos. Az interjúk utazási költségeit általában nem térítik meg.
Szükséges ajánlást bemutatni?
Franciaországban elterjedtek az ajánlólevelek, a diplomamásolatokat ritkán kérik, általában a felvétel időpontjában kell minden végzettségeti igazoló dokumentumot leadni. Bizonyos állások esetén ( kományzati, stb) szükség van erkölcsi bizonyítványra.
Kíváncsi, hogy megy mindez Angliában? Olvassa el az angliai álláskeresésrő szóló bejegyzést is.
Forrás:
eures.europa.eu