A teljes munkaidőben alkalmazásban álló szellemi foglalkozásúak KSH terminológia szerint számított havi nettó átlagkeresete 2011. II. negyedévében 183 016 forint volt. Az átlagos országos helyzethez képest tehát a Műegyetemen végzettek továbbra is kedvező helyzetben vannak, azaz a BME diploma az átlagnál magasabb jövedelmet jelent, már a karrier legelején is.
Az adatokból jól látszik, hogy a műszaki informatikai, és a gazdaságtudományi tudományterületeken végzettek elég jól keresnek, és az átlagfizetéseket nézve a Műegyetem is az országban az egyik legjobb.
Az iskolapadot négy évvel ezelőtt elhagyók foglalkoztatottsági aránya 88,7 százalékos, a 2010-ben végzettek esetén 77,8 százalékos volt. Az összegzésben az olvasható, hogy első munkahelyét a válaszolók csaknem 80 százaléka a végzést követő egy hónapon belül találta meg. Az első munkahely megtalálásának átlagos ideje 4,6 hónap volt. A 2010-es felmérés szerint a hallgatók 40 százaléka már tanulmányai alatt, tehát még a diplomaszerzés előtt elhelyezkedett. Minden karról elmondható, hogy fél éven túl tíz százalék alatti, gyakorlatilag egyszámjegyű volt az állást nem találók aránya. A 2010-es felmérés szerint az országos átlagnál kisebb volt a munkanélküliségi arány, 2011-ben pedig egy kicsit e fölött volt.
A 2010-ben végzettek bő egynegyede azt mondta, hogy az abszolút a végzettségnek megfelelő munkaviszonyba került, de ez szakonként nagyon erősen eltért. Ez a gazdasági végzettségűeknél szokott a legkevésbé erős lenni, mert ez olyan általános tudományterület, amit bárhol hasznosítani tud a hallgató.
A felmérés készítői összességében megállapították, hogy a BME-n végzettek a jelenlegi munkahelyükkel alapvetően elégedettek, és ez különösen igaz a személyi körülményekre és a szakmai tartalomra. A válaszolók a jövedelmekkel, a juttatásokkal és a szakmai előmenetellel voltak a legkevésbé elégedettek.
HR Portál