A magyar állampolgárok munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak Olaszországban.
A munkáltatónak a munkavállalót regisztráltatnia kell az illetékes munkaügyi központnál. Olaszországban a munkavállalás korhatára 15 év.
A munkavállalással kapcsolatban további információ az olasz Munkaügyi, Egészségügyi és Szociális Minisztérium (Ministero del Lavoro, della Salute e delle politiche sociali) honlapján található.
Munkakeresés
Munkakeresés céljából a munkavállalóknak regisztráltatniuk kell magukat a lakóhelyük szerint területileg illetékes munkaügyi központban, melyek elérhetőségei az olasz Munkaügyi és Társadalombiztosítási Minisztérium honlapján találhatók.
Az álláskeresést segíti Olaszországban a Borsa Continua Nazionale Lavoro nevű internetes portál, melyre az álláskeresők feltölthetik önéletrajzukat és álláslehetőségek közül is válogathatnak. Ugyanezen az elven működik a magyar Eures honlapja, mely az alábbi linken található.
Munkaszerződés
A munkaszerződést írásban és szóban is meg lehet kötni. A munkaszerződés rendelkezik a munkavégzés pontos feltételeiről, így a munkaidőről is.
Munkaidő
Olaszországban a munkaidő napi 8, illetve heti 40 óra, azonban túlórával együtt, a heti munkaidő a 48 órát nem haladhatja meg. A túlórákra a munkáltató köteles túlóradíjat fizetni.
Szabadság
A szabadság időtartamát nem a törvény, hanem kollektív megállapodások rögzítik. Az éves szabadság általában négy hét, de ennek időtartama függ a munkavállaló korától és az érintett ágazattól is. Speciális esetben (például betegség esetén) a munkavállalók évente három nap fizetett szabadságra jogosultak. Olaszországban évente 15 munkaszüneti napot tartanak.
Társadalombiztosítás
A tartózkodási igazolás megszerzése, illetve a munkába állás után a munkavállaló társadalombiztosítási járulék fizetésére köteles, amelyet a munkaadó közvetlenül az Országos Társadalombiztosítási Intézetnek (INPS – Institutio Nazionale Di Previdenza Social) fizet. Emellett a munkavállalónak regisztráltatnia kell magát az Országos Egészségügyi Szolgálat (Servizio Sanitario Nazionale – SSN) lakóhely szerinti kirendeltségénél (Azienda Sanitaria Locale – ASL), ahol egészségbiztosítási számot kap, mely ingyenes orvosi ellátásra jogosítja.
Az önfoglalkoztató munkavállalóknak önként kell fizetniük a társadalombiztosítási járulékot egy külön társadalombiztosítási alapba (ún. CASSA) vagy közvetlenül az INPS-nek.
Minimálbér
Olaszországban nincs jogilag meghatározott minimálbér.
Munkanélküli ellátás
Olaszországban munkanélküli ellátást igényelhet az a személy, aki
- önhibáján kívül vált munkanélkülivé (azaz nem tud öt egymást követő napon át kereső tevékenységet végezni)
- munkaképes
- regisztráltatta magát a helyileg illetékes Foglalkoztatási Hivatalnál (Centro per l’impiego), valamint a Foglalkoztatási Hivatal rendelkezésére áll
- nem jogosult öregségi vagy korengedményes nyugdíjra
- igényét az utolsó munkaviszony megszűnését követő legfeljebb 68. napon bejelenti.
A munkanélküli ellátásnak három formája van:
- 1. munkanélküli támogatás (idennitá ordinaria di disoccupazione)
- 2. különleges munkanélküli támogatás (trattamenti spéciali di disoccupazione)
- 3. mobilitási pótlék (idennitá di mobilitá).
1. A munkanélküli támogatás igényléséhez összesen két év biztosítotti idő, valamint a munkanélkülivé válást megelőző két évből 52 hét munkaviszony szükséges. A támogatás folyósításának időtartama legfeljebb hét hónap.
Összege az első hat hónapban az utolsó három hónap átlagkeresetének fele, a hetedik hónapban annak 40 százaléka.
2. A különleges munkanélküli támogatást az építőiparban dolgozók igényelhetik. Ehhez összesen 10 hónap biztosítotti idő, valamint a munkanélkülivé válást megelőző két évben 43 hét munkaviszony szükséges. A támogatás folyósításának időtartama legfeljebb három hónap.
Összege az utolsó három hónap átlagkeresetének 80 százaléka.
3. A mobilitási pótlék igényléséhez összesen egy év biztosítotti idő, valamint legalább hat hónap korábbi munkaviszony szükséges. A pótlék összege egy évig a korábbi pótlékok teljes összegének felel meg, majd legfeljebb további 2 évig azok 80 százalékát teszi ki.
A három ellátás nem vonható össze.
A koordinációs rendeleteknek megfelelően a más uniós tagországban ledolgozott időt is beleszámítják a jogosultsági időbe. Ehhez az ún. E-301-es nyomtatványra van szükség.
További információ a Munkaügyi, Egészségügyi és Szociális Minisztérium honlapján (Ministero del Lavoro, della Salute e delle politiche sociali) található.
Családi támogatások
Olaszországban a terhességhez kapcsolódó egészségügyi ellátások minden, az Országos Egészségügyi Szolgálat (Servizio Sanitario Nazionale) lakóhely szerinti kirendeltségénél (Unita Sanitaria Locale/ Azienda Sanitaria Locale) regisztrált, egészségügyi kártyával rendelkező anyát megilletnek.
Amennyiben a család éves jövedelme a 35 ezer eurót nem haladja meg, az anya és hat éves koráig gyermeke is térítésmentesen vehet igénybe minden orvosi ellátást és laboratóriumi vizsgálatot.
Szülési szabadság – anyasági támogatás
A kötelező szülési szabadság és anyasági támogatás (indennità di maternità) a 2008-as költségvetési törvénynek megfelelően összesen 5 hónapig, a szülést megelőző egy vagy két hónapban és a gyermek világra jöttét követő három, illetve négy hónapban jár az anyáknak. Az anyasági támogatás mértéke a kötelező időszakra vonatkozóan a fizetés 80, míg a kiegészítő időszakban 30 százaléka. A jogosultság feltétele, hogy ez alatt az idő alatt az anya fizetését nem kapja.
A szülési szabadság hat hónappal meghosszabbítható, és ezt az időszakot – amennyiben az anya erről lemond – apasági szabadságként a másik szülő is igénybe veheti.
Az anyasági támogatás iránti igényt a lakóhely szerint illetékes Országos Társadalombiztosítási Intézet (Istituto Nazionale della previdenza sociale – INPS) kirendeltségén, illetve a munkáltatónál kell benyújtani, természetesen még a szabadság megkezdése előtt.
Az igényléshez szükséges formanyomtatványok elérhetőek az INPS hivatalokban, valamint az INPS honlapján.
Adózás
Személy jövedelemadó
Olaszországban a személyi jövedelemadó három kulcsos, s progresszívan növekvő, azaz csak a meghatározott jövedelemsávok adóznak magasabb kulccsal.
Jövedelem (euró) | Személyi jövedelemadó kulcs (2009) |
0-15 000 | 23% |
15 000-28 000 | 27% |
28 000 – 55 000 | 39% |
55 000 – 75 000 | 41% |
75 000 – | 43% |
A személyi jövedelemadóról további információ található az olasz adóhatóság oldalán.
Olaszországban a helyi vállalkozások jövedelmei, valamint a nem Olaszországban honos, de az országból származó bevétel után kell társasági adót fizetni. Az adó mértéke 31,4 % (2009).
Általános forgalmi adó
Olaszországban az általános 20%-os adókulcs mellett két kedvezményes áfakulcsot alkalmaznak, melyek mértéke 10%, illetve 4%.
Oktatás
Olaszországban az alapszintű oktatás ingyenes.