Beutazás, Tartózkodás, Bejelentési kötelezettség
Svédország tagja a schengeni térségnek, ezért útlevél, vagy személyi igazolvány szükséges a beutazáshoz. Ha 3 hónapnál több időt szeretne valaki kint tartózkodni, akkor a többi EU tagország állampolgáraihoz hasonlóan regisztráltatnia kell magát a svéd Migrációs Hivatalnál. (Migrationsverket) A regisztráció során egy űrlapot kell kitölteni, valamint csatolni az állampolgárság igazolására az útlevél, vagy a személyi igazolvány hiteles másolatát. Amennyiben a tartózkodás célja munkavállalás, akkor csatolni kell a munkavállalást igazoló dokumentumot, amit a munkaadó ad ki írásban az aláírásával ellátva. Ennek az iratnak a következőket kell tartalmaznia:
- A foglalkoztatás formája, hossza
- A cég neve, címe, telefonszáma, regisztrációs száma, a munkavállalóval kapcsolatban levő személy neve.
- A munkakörben ellátandó feladatok felsorolása
- A heti munkaidő.
A munkavállalást igazoló dokumentumhoz formanyomtatvány igényelhető a Migrációs Hivatalnál vagy letölthető a honlapjáról.
További információ: www.migrationsverket.se
Munkavállalás, álláskeresés
A magyar munkavállalók munkavállalási engedély nélkül vállalhatnak munkát Svédországban. Álláskeresés céljából javasolt, illetve bizonyos esetekben kötelező felkeresni a Svéd Foglalkoztatási Szolgálat ( Arbetsförmedlingen) helyi irodáit, ahol lehetőség van az álláskeresőként való regisztrálásra. Svédországban nincs törvény által előírt kötelező minimálbér. A béreket és a foglalkoztatás egyéb lényeges feltételeit a szakszervezetek és a munkaadói szervezetek között létrejött kollektív szerződések szabályozzák.
Információk és állásajánlatok: www.arbetsformedlingen.se és a
https://ec.europa.eu honlapokon találhatunk.
Társadalombiztosítás
Minden Svédországban dolgozó magyar állampolgár és közvetlen hozzátartozói jogosultak egészségügyi ellátásra, viszont a szolgáltatások egy részét fizetni kell.
Betegség esetén, amennyiben a munkaviszony időtartama az egy hónapot (vagy megszakítás nélkül a 14 napot) meghaladja, a betegség első 14 napjára a munkáltató téríti a munkavállaló költségeit. Azoknak, akik nem jogosultak a fenti juttatásra, (nincs meg az 1 hónap, vagy 14 nap folyamatos munkaviszonyuk) a társadalombiztosítótól betegségi ellátást kapnak. A betegség első napjától jogosultak a táppénzre az egyéni vállalkozók, a szülési szabadságon levők, valamint az anyasági juttatásban részesülők.
Az EU/EGT állampolgárok bármely tagállamban jogosultak a munkaerő-piaci szolgáltatások igénybevételére. Munkaviszony megszűnése esetén keresse fel a helyi munkaügyi szervet, és minden esetben kérje munkaviszonyának igazolását az U1 nyomtatványon ( Korábban E301volt a neve) valamint érdeklődjön a munkanélküli ellátás igénybevételéről.
Minden munkavállalónak be kell jelentkeznie az adóhivatalhoz. A bejelentkezéshez szükséges az útlevél vagy a személyi igazolvány.
A munkaadó havonta előleget von le. Az év végén jövedelemigazolást ad ki, melynek másolatát az adóhivatalnak is megküldi. Ezen kívül a bankok is megküldik a kint szerzett jövedelmekre vonatkozó igazolásokat. Svédországban a kamatok után is adózni kell, de ezt a bankok automatikusan levonják. Fizetni kell ingatlanadót és bizonyos esetekben vagyonadót is.
Gyermekek iskoláztatása
Svédországban az oktatási törvény szerint minden gyermek egyenlő esélyekkel vehet részt az oktatásban. A tankötelezettség minden 7 és 16 év közötti gyermeket érint. A szülők önkormányzati illetve magánbölcsődékbe, óvodákba, iskolákba írathatják be a gyermekeiket. Az ellátás díját részben az állam, részben a szülők vállalják. A költségek területenként változnak.
Az általános iskola és a középiskola alsó tagozatán az oktatás ingyenes.
Svédországban a tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi álláskeresők támogatást kapnak a svéd nyelv tanulásához, amennyiben ez szükséges. Az ingyenes svéd nyelvi kurzusokkal kapcsolatban :
A nemzeti Ügynökség értékeli a más országokban megszerzett képesítéseket. Az ügynökség megállapítja, hogy az adott diploma melyik svéd képesítéssel egyenértékű. Az írásban elkészített értékelés megkönnyíti az álláskeresést.
Életkörülmények
A nagyobb városokban nem könnyű lakást bérelni.A külvárosi részeken vannak a bérbeadó lakások, de ezek bérleti díja magas. Attól függően, hogy hol találunk lakást 6.000 és 16.000 svéd koronát kell fizetni.
Így érdemes a napilapok hirdetéseit böngészni.
Stockholm: www.dn.se
Göteborg: www.gp.se
Malmö: www.sydsvenskan.se
Lakást gyorsan és egyszerűen lehet vásárolni.
Gépjárművezetői engedély
A Magyar gépjárművezetői engedély Svédországban is használható.
Segélyhívó szám: 112
Forrás:
NFSZ
eures.europa.eu