Akár egy nap alatt elkelnek a munkák
A diákmunkák csúcsszezonja júniusban és júliusban tetőzik. Gyorsnak kell lenni és aktívan kell keresnie annak a fiatalnak, aki diákmunkát szeretne idén nyárra – emellett nem árt folyamatosan internetközelben lenni, és szemmel tartani az iskolaszövetkezetek Facebook-profiljait sem, mert nem ritkán már az álláslehetőség közzététele utáni másodpercekben betöltik az állást. Az átfutási idő természetesen a munka jellegétől függően is lehet hosszabb-rövidebb: a tapasztalat szerint “általában 1-3 nap alatt mindenképpen elkel 1-1 álláslehetőség. A nyár elején érkező diákoknak az ilyenkor fokozottabb érdeklődés miatt nem ritkán 1-2 hetet is várniuk kell, amíg megfelelő munkát találnak. Aki igazán biztosra akar menni, annak nem árt már tavasszal bejelentkeznie”- magyarázza Medvigy Viktória, a Meló-Diák Országos Diákvállalkozásszervező Kft. hálózati projekt menedzsere.
Egyre többen a családi költségvetésbe keresik a pénzt
A nyarat – vagy legalábbis annak egy részét – munkával tölteni tervező fiatalok motivációja igen sokat változott az elmúlt néhány évhez képest. Korábban főként a nyaralás, a szórakozás, a fesztiválok, a szünidős hétvégék anyagi fedezetét szerették volna a diákmunkából előteremteni. Ez a motiváció valamennyire ma is jellemző. “Többen a Volt Fesztiválra, a Balaton Soundra, vagy épp új mobilra, iPadre gyűjtenének a nyári munkával”- mondta el Follmeg Balázs, a Zuglói Cserepesház ifjúsági koordinátora a nemrég itt rendezett, 130 diákot vendégül látó diák állásbörze kapcsán. Most azonban egyre többen az iskolaszövetkezeteknél keresett pénzzel szállnak be a család költségvetésébe a lakáshitelek törlesztő részletei és a munkanélküliség miatt. “Gyakran hallani a diákmunkásoktól, hogy szüleik már nem tudják tovább finanszírozni a tanulmányaikat – sőt, gyakran még az öltözködésüket, a kisebb napi kiadásaikat sem, a fiataloknak így már maguknak kell előteremteni a szükséges összegeket”- mondja a MÜISZ marketingvezetője. Továbbra is gyakori hajtóerő a fentiek mellett – főként már az egyetemista/főiskolás diákmunkások körében – a szakmai tapasztalatszerzés lehetősége. Diákmunkával ugyanis könnyedén megszerezhető a pályakezdőktől is már elvárt munkatapasztalat – aki nyaranta dolgozott, azt már nem érhetik kellemetlen meglepetésként az első, komolyabb állásinterjúkon erre vonatkozó kérdések.
535 forint a minimális órabér
A diákmunkák palettája egyébként a szokásos: könnyű fizikai, gyorséttermi, árufeltöltői, kasszás, eladói, egyszerűbb adminisztratív, adatrögzítői vagy promóciós munkák éppúgy szerepelnek a kínálatban, mint a fordítás, a tolmácsolás és a cégek körében egyre népszerűbb IT-s munkák. A bérezésben azonban igen nagy a szórás – míg a komolyabb előképzettséget nem igénylő, egyszerűbb fizikai munkák bruttó órabére általában a hatályos minimálbér szerinti 535 forint, addig az informatikai ismereteket és magabiztos idegennyelv-tudást igénylő állásokért a bruttó 1500-2000 forintos órabér sem ritka. Bár azért megjegyezzük, utóbbiból van kevesebb….
Takács Gabriella