A külföldön munkát vállalókat nemcsak biztosabb megélhetés és jobb munkalehetőségek várják, hanem olyanok is, akik igyekeznek tisztességtelen hasznot húzni belőlük.
A Székesfehérvári Rendőrkapitányság előzetes letartóztatása mellett büntetőeljárást folytat egy 37 éves veszprémi férfi ellen üzletszerűen elkövetett csalás vétség elkövetése miatt – közölte a minap a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság. A férfi külföldi munkát keresőkkel vette fel a kapcsolatot, és pénzt kért az áldozatoktól.
Az interneten csak nigériai csalásként ismert, nagyon elterjedt módszert alkalmazva munkaaközvetítés és repülőjegy címén előre kért 15-58 ezer forintos átutalás fejében hamis repülőjegyeket küldött át a becsapott embereknek. Eddig tizenegy sértettről lehet tudni.
A Pénzcentrum.hu a fenti eset nyomán a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) tanácsait adta közre a külföldi munkát keresőknek. A szervezet szerint a legfontosabb az információgyűjtés: ellenőrizzük az NFSZ honlapján, hogy a munkaközvetítő regisztrálta-e magát a munkaügyi központnál – ezt kötelező megtennie, informáljuk le jövőbeni munkahelyünket és ne dőljünk be a túl jó ajánlatoknak. A magyar munkavállaló rendszerint a helyi minimálbért kapja, amennyiben az adott országban van ilyen.
Ha szállást, vagy ellátást is kínál a munkaadó, annak ellenértékét általában a keresetből vonja le.
Ha nem tisztázzuk előre a levonásokat és azok mértékét, könnyen lehet, hogy a bérünknél is többet kell majd kifizetnünk.
Ellenőrizzük, hogy kell-e az adott országba munkavállalási engedély, és azt hogyan kell beszerezni, illetve hol kell regisztráltatniuk magukat a munkavállalóknak. Az NFSZ nem javasolja, hogy nyelvtudás nélkül vágjunk neki, és azt sem, hogy olyan szerződést írjunk alá, amelyet számunkra ismeretlen nyelven írtak.
Célszerű tájékozódni az adóterhekről és a megélhetési költségekről is. Soha ne fizessünk magánközvetítőnek közvetítési, regisztrációs vagy egyéb díjat, mert ezek a munkaadót terhelik.
Lehetőleg vigyünk magunkkal legalább annyi pénzt, ami a hazautazás költségeit fedezheti és némi tartalékot a kezdeti lakhatással kapcsolatos költségekre, ugyanis előfordulhat hogy két-három havi lakbért is ki kell fizetnünk előre.
Az útlevelünket, lakcímkártyánkat, személyi igazolványunkat ne adjuk át a munkaadónak vagy a közvetítőnek, mert így azonnal kiszolgáltatottá válunk, inkább készítsünk az okmányokról fénymásolatot, és azt adjuk át.
Ha becsaptak, segítségért a helyi munkaügyi központhoz érdemes fordulni. Itthonról nincs esély arra, hogy megoldják a problémát.
penzcentrum.hu