Több mint 1,2 millió hazai munkavállaló szokta hazavinni vagy e-mailben hazaküldeni magának a munkahelyi dokumentumait. Ez nemcsak azt jelenti, hogy sokan otthon is túlóráznak, de jelzi, hogy rengeteg bizalmas adat kerül ki a vállalatok felügyelete alól.
A G Data vírusirtócég legújabb információbiztonsági felmérése arra hívja fel a figyelmet, hogy a magyarországi munkavállalók tömegével viszik haza USB meghajtókon vagy papíron a céges dokumentumokat, vagy küldik el azokat maguknak e-mailben a munkaadóik zárt informatikai hálózataiból.
A legtöbben (92 százalék) ezt azért teszik, hogy otthon még dolgozzanak az anyagokkal, de a férfiak között sokan vannak azok is, akik véletlenül felejtik maguknál az adatokat.
A céges dokumentumok közel egyforma arányban hagyják el papíron, USB adathordozókon és e-mailben a vállalatok épületeiet.
Míg a papíron való szállítás jellemzőbb a középkorú vidéki munkavállalókra, az elektronikus formákat főként a felsőfokú végzettséggel rendelkező fővárosiak kedvelik. A jelenség a teljes vagy részmunkaidőben dolgozó, 18-75 év közötti munkavállalók között több mint 1,2 millió embert érint.
A G Data szerint az általánosan elterjedt gyakorlat jelentős veszélyeket rejt.
A vállalatból kikerülő adatok az ellenőrizhetetlen otthoni körülmények között a legtöbbször nincsenek biztonságban, és így könnyebben kerülhetnek illetéktelen kezekbe. Érdemes tehát szabályozni, hogy az egyes munkavállalók vagy részlegek hogyan használhatják a külső adathordozókat – közöttük az USB kulcsokat, az optikai meghajtókat és a memóriakártyákat. Ha ezek nem szükségesek a munkavégzéshez, akkor érdemes letiltani őket, amihez akár a korszerű vállalati vírusirtó rendszerekbe épített szabálymenedzser funkció is segítséget nyújthat.
A felmérésből emellett ugyancsak kiderült, hogy a munkavállalók nemcsak visznek, hanem hoznak is adatokat – közel felük ugyanis több-kevesebb rendszerességgel privát dokumentumokat is nyomtat munkahelyén.
Hr Portál