Az álláskeresést manapság dzsungelhez szokták hasonlítani. Ebben már jónéhányan vágtak utat maguknak, de néhány apró ág visszacsaphat ránk, ha csak a lábnyomát nézzük a többieknek.
Van néhány apró trükk, amelyek használatával igen nagy előnyhöz juthatunk, holott csak némi plusz felkészülést igényel.
Pozitív kisugárzás
A pozitív hozzáállást nem lehet mással helyettesíteni. Hosszas állás nélküli időszak után természetes, hogy az ember belefárad az interjúkba, ugyanazoknak a kérdéseknek a megválaszolásába, de nagyon fontos, hogy ne mutassuk ki ezeket az érzéseket. Ugyanazzal a lelkesedéssel és pozitív hozzáállással kell elmenni a századik interjúra is, mint amivel még az elején indultunk. Próbáljunk úgy hozzáállni az interjúhoz, hogy az egy lehetőség számunkra is, hogy megismerhessük leendő munkaadónkat.
Érdekes lehet: A leggyakoribb állásinterjú kérdések
Viselkedjünk természetesen és maradjunk nyitottak. A HR-esnek is lehet, mi vagyunk a 15. behívott jelölt, mégis kíváncsi ránk. Ne vegyük el a lehetőséget magunktól, hogy egy remek ajánlatot kapjunk.
Többet tudunk
Mutassunk rá önéletrajzunkban egy olyan projektre, ami arra bizonyíték, hogy sikeresen tudtuk elvégezni munkánkat egy olyan területen is, ami túlmutatott addigi tapasztalatainkon. Valószínűleg ugyanis – akármilyen tapasztaltak vagyunk a szakmánkban – új rendszereket és feladatokat kell majd megismernünk és elvégeznünk, ami a komfortzónánkon kívül helyezkedik el.
Beszéljünk a pénzről
A nehéz gazdasági helyzetben előnyünkre válhat, ha hangsúlyozunk önéletrajzunkban olyan eseteket, amikor a mi munkánk eredményeként sikerült lecsökkenteni a költségeket és növelni a bevételt és legyünk készek arról is beszélni, hogy hogyan tudnánk tudásunkat kamatoztatni leendő munkahelyünkön.
Felkészültség mindenek előtt
Az állásinterjú elég stresszes, ne fokozzuk a hangulatot azzal, hogy még kínos szituációba is hozzuk magunkat. Nézzünk utána alaposan a cégnek, olvassunk el róla mindent. Igen, mindent.
Minden egyes jelentkezésre készüljünk fel. Legyen az akár csak egy önéletrajz, telefonos vagy személyes interjú. Járjunk utána leendő munkahelyünknek, hogy értékes kérdéseket tudjunk feltenni. Ha felkészültek vagyunk, az érződik a kiállásunkon, a hangunkon és testbeszédünkön is, ráadásul nagyon értékes pluszpontokat is bezsebelhetünk az interjúztatónál.
A neten olyan könnyű
A kommunikáció sajátossága, hogy írásban minden egyszerűbb. Lazábbak tudunk lenni, na és bátrak is. De valóban jó ötlet a HR-est (akivel csak egyszer beszéltünk telefonon, de különleges neve miatt ráakadtunk az interneten) felvenni Facebookon? Vagy ott írni neki emailt? Esetleg sms-t írni arról, hogy késünk- ahelyett, hogy odatelefonálnánk?
Próbáljunk meg profi eszközöket használni a szakmai kommunikációban. Ha aktívak vagyunk a közösségi médiában, válasszuk a LinkedIn-t az ismerkedés terepének, ne pedig a Facebookot, amelyet szinte mindenki magáncélra használ.
A félállás nem állás?
Még ha a végső célunk egy hosszú távú, teljes munkaidős állás is, ne vessük el azonnal más, átmeneti megoldások lehetőségét sem. Ha az álláskeresés során találunk olyan lehetőséget is, ami rövid távra szólna csak, de illeszkedik elképzeléseinkbe, akkor érdemes azt is megpályázni. Minél kevesebb időt töltünk álláskeresői státuszban, annál jobb. Az is elképzelhető, hogy olyan projektben sikerül majd részt vennünk, ami további lehetőségeket rejt majd magában.
Legyünk udvariasak
Mindig küldjünk köszönő e-mailt az interjú után. Ez kis dolognak tűnik, de közben nagyon nagy jelentőséggel bír. Ne felejtsünk el köszönetet mondani azoknak sem, akik segítettek minket, a kontakt személyeknek, akiknek a referenciát köszönhetjük, stb. Idézzünk fel egy emlékezetes pillanatot az interjúból, hogy köszönetünket személyesebbé tegyük. Itt is kerüljük a sablonokat.