KÉRDÉS: “Túl sok” tapasztalatom van, meddig mehetek el az önéletrajzom rövidítésében? Tényleg csak az első oldalt olvassák el a HR-esek?
A KARRIER COACH TANÁCSA
Véleményem szerint két oldalas az az önéletrajz, ami kezelhető.
Részedről azért mert abban meg tudod mutatni, hogy hol, milyen pozícióban milyen feladatokat láttál el, ami mellett azt is érdemes ide venned, hogy mindazt milyen eredménnyel végezted. A másik oldalról pedig ez még átlátható – természetesen egy jól szerkesztett CV esetén – és informatív egyszerre, mert megtalálható benne minden olyan információ, ami segít a döntésben, hogy érdemes-e személyesen találkozni a pályázóval, azaz veled.
Abban az esetben, ha már – például, mint nekem – több mint 20 éves szakmai tapasztalatod van, akkor érdemes az utóbbi 10 évre koncentrálnod, az ebben az időszakban betöltött pozícióknál részletezni a feladatokat, és az említett eredményeket. A részletezésen azt értem, hogy pozíciónként 6-8 pontban felsorolod, hogy mivel is foglalkoztál napi szinten, illetve milyen projektekben vettél részt. Az ezt megelőző éveknél ezen pontok számát javaslom csökkenteni, a végén pedig akár 1-1 mondat is elég lesz jelzésértékűen.
A 15-20 évvel ezelőtti pozíciókat pedig akár ki is hagyhatod a CV-ből, mert már nem relevánsak a következő állás betöltéséhez. Természetesen vannak ez alól kivételek, ha például iparági ismeretet, vagy bizonyos speciális tudást szereztél pályafutásod elején, akkor lehet, hogy helye van a szakmai tapasztalatok között, de gondold át, hogy az akkor használt technológiai tudás az elmúlt időszak hihetetlen fejlődése után is releváns-e, vagy csak a benned lévő nosztalgia vezet, esetleg a “nehogy valami kimaradjon az önéletrajzomból” érzés. Ez utóbbi kettő nem vezet jóra, és nem csak a várhatóan túl hosszúra nyúlt CV miatt, hanem a benne lévő, első olvasásra nehezen értelmezhető információ mennyisége miatt is. Elég annyi, ha az álláshirdetésben szereplő feladatok “visszaköszönnek” az önéletrajzban a saját szavaiddal megfogalmazva és eredményekkel “fűszerezve”, innen máris látható lesz, hogy megfelelő tapasztalatod van, hogy érdemes legyen egy személyes interjún találkozni veled.
Ne feledd: a kevesebb néha több.