A munkavállaló mentális jólléte nem csak a saját érdeke. A vállalatok számára is fontos, hogy az emberek legjobb képességüket nyújtva, hatékonyan, konfliktusoktól mentesen dolgozzanak együtt az irodában.
Mit jelent a munkavállaló mentális jólléte?
A mentális jóllét azt jelenti, hogy a munkavállaló teljes képességi birtokában, lelkileg és szellemileg megfelelő állapotban érkezik a munkahelyére. Ezt a pozitív állapotot pedig fenn tudja tartani, meg tudja élni.
A gazdasági érdekek
Mivel a mentális jóllétnek kimutathatóan köze van a produktivitáshoz, és pénzben mérhető előnyökkel jár a cégek számára, egyre több vállalat tűzi ki célul az egészséges munkakörnyezet megteremtését.A munkavállaló mentális jólléte alacsonyabb fluktuációt eredményez
A fluktuáció a munkaerő ingadozását, hullámzását méri. Minél nagyobb ez az ingadozás, annál rosszabb a cégnek. Hiszen folyamatosan újra be kell tanítani az embereket, elvesznek már megszerzett hasznos tudások, a cégen belüli kapcsolatok, hangulat is sérül.
Ahol foglalkoznak a dolgozók mentális jólétével, ott kevesebb a felmondás, nagyobb a cég iránti lojalitás. Ezáltal jobb a produktivitás is.
Kevesebb konfliktus – több haszon
A munkahelyi konfliktusok, a dolgozók közötti ellentétek rontják a munka minőségét és ütemét. Rossz hatással van a mentális állapotra, folyamatos stresszt és motiválatlanságot eredményezhet. Érdemes ezért kezelni a vállalaton belüli konfliktusokat. Adott esetben pedig nyugodtan vonjunk be szakértőt, aki feltárja a probléma gyökerét!
Az egészséges munkakörnyezet kihívásai
Sok minden megzavarhatja az egészséges munkakörnyezetet. Nézzünk erre pár példát.
Magány, vagy a társas kapcsolatok hiánya
A vállalatoknál tapasztalt társas kapcsolatok hiánya olyan helyzetet teremthet, ahol mentális jól-létünk sérül. Ilyenkor az érintett munkatárs kevésbé érzi magát támogatva és nem érzi sikeresnek a beilleszkedést a céges kultúrába. Ha egy munkahelyen nincs kivel megosztani a gondolatainkat, nincs segítőkészen visszacsatolás a problémákra, akkor az eredmény bizony lehet a társas izoláció és a növekvő stressz. Ez kihat az egyén mentális egészségére és hatékonyságára is. Csökkentve a munkavégzés minőségét és a teljesítményt.Túl sok ember
Kellemetlen lehet viszont a magány ellenkezője is! Mentális-jólétünkre az is hatással van, amikor sok munkatárssal kell egy térben folyamatosan együtt lenni és nincs lehetőség elvonulni. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a nagyobb koncentrációt igénylő munkafolyamatokban egy nyüzsgő, zajos irodában vagyunk kénytelenek dolgozni. Egy nagy, csoportos irodában gyakran előfordul, hogy a többiek éppen beszélgetnek, telefonálnak, napi munkatervet mutatnak be. Tehát folyamatosan zajlik az élet. Ez azonban sokaknak okoz nehézséget, és egyenes út a rossz teljesítményhez.Túl merev szabályok
Néha muszáj a biztonságos munkavégzés érdekében szigorú szabályokat hozni.
De ne essünk túlzásba! A túl merev szabályok veszélyeztetik a rugalmasságot és a kreativitást. Növelik a stresszt és a szorongást. Mellette pedig rontják a teljesítményt.
Vagyis roham léptekben rontják a mentális-jólétet a vállalaton belül! A szabályok fontosak, de meg kell találni a megfelelő egyensúlyt.
Sötét és barátságtalan belső tér
Senki sem szeret egy lehangoló, rossz érzéseket keltő helyiségben dolgozni. Gondoljunk csak bele! Rengeteg időt töltenek el az emberek a munkahelyükön és egyáltalán nem mindegy, hogy azt milyen környezetben teszik. Egy sivár munkakörnyezetben a munkavállalók motivációja és lelkesedése csökkenhet. A kevés természetes fény, a hideg színek vagy a rosszul elrendezett belső terek nem segítenek a jó mentális állapot fenntartásában. Ez a motivációhiány visszafoghatja a munkavállalók teljesítményét és hatékonyságát.Frissítő szünetek hiánya
A mai rohanó üzleti környezetben, ahol a verseny fokozott, és a munkatempó folyamatosan gyorsul, nincs idő megállni egy pillanatra sem.
Könnyű így elfelejteni, hogy a munkavállalók hatékony működésének egyik kulcsfontosságú eleme a megfelelő pihenés és frissítő szünetek biztosítása.
Csak hogy egy példát említsünk. Nem lehet kreatív vagy komoly szellemi munkát hatékonyan, szünet nélkül végezni! Olykor pont az az 5-10-15 perc szünet ad olyan lendületet a munkának, amiből aztán fantasztikus eredmények születnek.
Rossz vállalati kommunikáció
Milyen a rossz vállalati kommunikáció? Amikor a munkavállaló felé érkező kommunikáció zavaros és átláthatatlan. Nincs megfelelő tájékoztatás, nincsenek kitűzve megfelelően a célok, nincsenek körvonalazott elvárások, bizonytalan az eredmények megítélése.
Ez a helyzet oda vezethet, hogy a munkavállaló elveszettnek és bizonytalannak érzi magát. Hiszen sokkal nehezebben határozza meg, hogy az adott helyzetben hogyan járhat el helyesen.
Mindez persze negatív hatással van a munkahelyi hangulatra és a motivációra. Valamint kihatással van a mentális jólétre is!
Tippek a munkavállaló mentális jóllétének megteremtéséhez
Felsoroltuk, hogy mi az, ami ront a munkavállalók mentális állapotán. De mi kell akkor a jóllétükhöz? Íme néhány hasznos tipp, amelyek segítenek!Átlátható kommunikáció
Mindig biztosítsuk, hogy a munkavállalók minden szükséges információhoz hozzá juthassanak. Tartsunk rendszeres értekezleteket, ahol világosan kommunikáljuk a célokat, elvárásokat és döntéseket. Nyitott kapcsolatot alakítsunk ki, ahol a munkavállalók bátran kifejezhetik véleményüket és kérdéseiket.Támogató munkakörnyezet
Hozzunk létre olyan munkahelyi környezetet, amely támogató és barátságos. Kínáljunk lehetőséget a társas kapcsolatok kialakítására és erősítésére, például közös rendezvényeken vagy csapatépítő programokon keresztül.
Gondoskodjunk arról, hogy az irodák jól megvilágítottak legyenek, színes növényekkel és inspiráló dekorációval.
Rugalmasság és szünetek
Engedjünk teret a munkavállalók számára a rugalmas munkaidő bevezetésével. Amennyiben az lehetséges! Támogassuk a rendszeres frissítő szüneteket! Ez segíthet javítani a koncentrációt, valamint megőrizni az energiát és a mentális jóllétet.Konfliktuskezelés és támogatás
Ha konfliktusok merülnek fel a munkahelyen, kezeljük azokat időben és hatékonyan. Ne söpörjük a problémát szőnyeg alá!
Biztosítsunk inkább megfelelő támogatást és forrást a konfliktusok megoldásához. Ez lehetőséget ad a munkavállalóknak arra, hogy kifejezzék aggodalmaikat vagy problémáikat. Valamint segít megelőzni a feszültség fokozódását is.
Mentális egészségügyi erőforrások
Biztosítsunk könnyen hozzáférhető mentális egészségügyi erőforrásokat, például szakértői tanácsadást. Vagy szervezhetünk stresszkezelő tréningeket és workshopokat.
Ezek során a munkavállalók hatékony technikákat tanulhatnak a stressz leküzdéséhez és kezeléséhez. A tréningek segíthetnek az alkalmazottaknak a relaxáció, a meditáció, a légzéstechnikák és a pozitív gondolkodás gyakorlásában.
Kellenek a nyugodt időszakok
Mivel a koncentrációt igénylő feladatokat a közösségi terekben rendszeresen megakasztják, érdemes lehet a munkanapba beépítenünk egyfajta “nyugodt időszakot”. Ezekre az órákra az iroda elcsendesedik, és van lehetőség az elmélyülésre, a gondolatok kibontakoztatására.
Fontos, hogy hangsúlyozva legyen ennek az időszaknak a jelentősége, de ne a teljes némaság legyen az elvárás. Ez ugyanis már pont ellenkező, negatív hatást kelt. Ráadásul lehetnek olyan sürgős ügyek, vagy váratlan események, amelyek felülírják a csendes időszak teljes betartását.
Csapatépítés – céges rendezvények
Használjuk ki a mai kor adta lehetőségeket! Hiszen manapság rendkívül népszerűek csapatépítők és a céges rendezvények. Hatalmas a kínálat és a lehetőségeknek szinte csak a vállalati büdzsé szab határt. A pincelátogatáson keresztül a közös kerámia készítésig minden beleférhet.Szakképzett csapatépítő szakemberek
Igénybe vehetünk tapasztalt, szakképzett csapatépítő trénereket is. Ők képesek felmérni egy csapat működésének dinamikáját, kiszűrik a rosszul működő funkciókat. Ennek megfelelően tudnak olyan élmény alapú tréningeket tartani, melyek fejlesztik a kapcsolatokat, a kommunikációt, vagy a munkakörre szabott fontos készségeket.Ne hanyagoljuk el a dolgozók mentális jóllétét az irodában! Építsünk inkább olyan támogató és inspiráló munkakörnyezetet, ahol mindenki sikeresen és boldogan dolgozhat.
A gondoskodás és a támogatás gazdaságilag is kifizetődő. Pozitív hatással van a munkavállalók teljesítményére, motivációjára és elégedettségére. Ez pedig hosszú távon elősegíti a vállalkozásunk növekedését és sikerét.
Álljunk a dolgozók mellé, figyeljünk rájuk és tegyük az irodát egy olyan hellyé, ahol az emberek valóban ki tudnak bontakozni és a legjobb önmagukat nyújthatják!