Amikor jelentkezel egy állásra, az első benyomás már az önéletrajzod elküldésekor kialakul. A szükséges dokumentumok csatolása nem elég – a jelentkezési e-mail az, amivel először találkozik a munkáltató. De mit érdemes írnod ebben az üzenetben? Hogyan tűnhetsz ki a több száz másik jelentkező közül? Ha jól csinálod, ez a levél lehet a kulcs ahhoz, hogy elindulj az állásinterjú felé vezető úton.
Miért fontos a jelentkezési e-mail szövege?
A jelentkezési e-mail az első kapcsolatfelvétel a leendő munkáltatóddal. Egy pillantás alatt bemutatja a stílusodat és a professzionalizmusodat, és ha ezek nem felelnek meg a munkaadó elvárásainak, egy ilyen apróság miatt veszítheted el a lehetőséget az állás megszerzésére. Ezzel ellentétben egy jól megírt üzenet növelheti az esélyeidet arra, hogy interjúra hívjanak.
Tippek a jelentkezési e-mail megírásához
Röviden és lényegre törően fogalmazz
Az e-mail szövege legyen rövid és tömör, de informatív. A HR-eseknek gyakran több száz jelentkezést kell átnézniük egy-egy pozíció esetében, így egy lényegre törő üzenettel megkönnyítheted a kiválasztási folyamatot. Elég arról írnod, hogy ki vagy, milyen pozícióra pályázol, és miért érzed úgy, hogy alkalmas vagy a feladatra. Az ideális terjedelem legfeljebb 4-5 mondat, így nem terheled túl a címzettet, de mégis át tudod adni a szükséges információkat.
Ügyelj a professzionális hangnemre
Fontos, hogy az e-mail hangvétele tükrözze a professzionalizmusodat, még akkor is, ha az álláshirdetés stílusa lazább. Kerüld a túlzott közvetlenséget, a szlengek használatát és a viccelődést. Az udvarias megszólítás és elköszönés, a megfelelő megfogalmazás, valamint a helyesírási hibák elkerülése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a leveled komolyan vehető legyen.
Ellenőrizd az e-mail cím helyességét
Mielőtt elküldöd a jelentkezésedet, mindenképpen ellenőrizd, hogy helyes-e az e-mail cím, ahová küldeni szeretnéd. Bárkivel előfordulhat, hogy gépelési hibát ejt, vagy félreérti a címet, így a jelentkezése soha nem ér célba. Abban az esetben, amikor több e-mail címet is használ egy cég, figyelj arra, hogy a megfelelőre küldd az üzenetet. Ha kétségeid vannak, hogy kinek címezd a levelet, nézd meg újra az álláshirdetést, vagy keresd meg az e-mail címet a cég hivatalos weboldalán.
Győződj meg róla, hogy csatoltad a mellékleteket
Az egyik leggyakoribb hiba, amit a jelentkezők elkövetnek, hogy elfelejtik csatolni a szükséges dokumentumokat, például az önéletrajzot vagy a motivációs levelet. Különösen kínos, ha az e-mailben utalsz rájuk, és mégis hiányoznak ezek a csatolmányok. Mielőtt rákattintasz a „Küldés” gombra, mindig nézd át, hogy minden szükséges mellékletet hozzáadtál-e az e-mailhez. Ez az egyszerű lépés segít elkerülni egy kellemetlen helyzetet.
Minden jelentkezéshez egyedi üzenetet írj
Még akkor is fontos, hogy az üzeneted személyre szabott legyen, ha hasonló pozíciókat pályázol meg. A cég és a pozíció megnevezésének átírása mellett az adott álláshoz szabottan fogalmazd meg, miért érdekel a lehetőség, és miért vagy alkalmas rá. Így sokkal hitelesebbnek és elkötelezettebbnek fogsz tűnni. Illetve azért is fontos, mert a munkáltatók arra számítanak, hogy a jelentkezők alaposan felkészültek, és ismerik a cég kultúráját és a céljait.
Mit írj a jelentkezési e-mailedbe?
Tárgy
A tárgymező az első dolog, amit a munkáltató megpillant az e-mail fiókjában, ezért fontos, hogy professzionális és könnyen érthető legyen. Egy jó tárgy segít abban, hogy az üzeneted ne vesszen el a beérkező levelek tengerében. Olyan megfogalmazást használj, ami azonnal egyértelművé teszi, hogy miért írsz, így a munkaadó könnyebben tudja rendszerezni a jelentkezéseket.
Megszólítás
Egy személyes megszólítás mindig jó benyomást kelt, ezért érdemes utánajárni, hogy ki foglalkozik a jelentkezésekkel. Ha tudod a nevét, mindenképpen név szerint szólítsd meg őt. Ha nem vagy biztos abban, hogy ki fogja olvasni az e-mailt, használhatsz általános megszólítást is, mint például a „Tisztelt Hölgyem/Uram!”. Ez a megszólítás formális és tiszteletteljes, ami bármilyen helyzetben megállja a helyét.
Bevezetés
A bevezetésben mutatkozz be röviden, és említsd meg, melyik pozícióra jelentkezel, valamint azt, hogy hol találtad az álláshirdetést, például a CVonline.hu-n. Így a munkáltató egyszerűbben tudja azonosítani a jelentkezésedet, amivel különösen megkönnyítheted a dolgát, ha több nyitott pozíciójuk is van.
Motiváció
Ez az a rész, ahol kifejezheted az érdeklődésedet a pozíció iránt, és elmondhatod, miért érzed úgy, hogy te vagy a legjobb választás. Továbbra is fontos, hogy tömören fogalmazz. Mutasd meg a releváns tapasztalataid vagy készségeid, és azt is, hogy motivált vagy.
Befejezés
Az e-mail végén megköszönheted az olvasó idejét, és jelezheted, hogy várod a visszajelzést. Ez megmutatja, hogy nyitott vagy a további kommunikációra. Azt is érdemes lehet megemlíteni, hogy csatoltad az önéletrajzodat és bármilyen egyéb szükséges dokumentumot, például a motivációs leveledet. Zárd az üzenetet egy udvarias elköszönéssel, valamint add meg a teljes nevedet és az elérhetőségeidet, hogy könnyen felvehessék veled a kapcsolatot.
Jelentkezési e-mail sablon
Az alábbi jelentkezési e-mail sablon minden tippünket alkalmazza, így segítségedre lesz abban, hogy jó benyomást kelts. Használd bátran, és szabd személyre a saját igényeid szerint.
Tárgy: Jelentkezés a [pozíció neve] pozícióra – [Teljes neved]
Tisztelt [a HR-es vagy a munkáltató neve]!
[Teljes neved] vagyok, és szeretnék jelentkezni az Önök által hirdetett [pozíció neve] pozícióra. A hirdetést a [hirdetés forrása] oldalon találtam, és úgy érzem, hogy [x éves tapasztalatod vagy készséged] révén jól illeszkednék a csapatukba.
Csatoltam az önéletrajzomat és a motivációs levelemet, amikben részletesebben kifejtem a tapasztalataimat és a céljaimat. Várom a lehetőséget, hogy személyesen is bemutatkozhassak.
Köszönöm a lehetőséget!
Üdvözlettel,
[Teljes neved]
[Telefonszámod]
[E-mail címed]
Ez a rövid, célratörő üzenet segít abban, hogy professzionálisan kommunikáld az érdeklődésedet a pozíció iránt, ami növeli az esélyeidet arra, hogy pozitív visszajelzést kapj. Ne feledd: az első benyomás már a jelentkezési e-mail megírásakor eldőlhet. Tartsd szem előtt a fent említett tippjeinket, és nyűgözd le a munkáltatókat!