Az álláskeresés nem egyszerű folyamat: alakítjuk, csiszolgatjuk az önéletrajzunkat, motivációs leveleket írunk, keresgélünk az állásajánlatok között majd elküldjük a jelentkezést. Ezt a lépést aztán a várakozás követi, az igazi stressz viszont akkor jelentkezik, amikor meghívást kapunk egy személyes találkozóra. Sokszor ezen az egyetlen beszélgetésen múlik az, hogy elnyerjük-e a vágyott állást, így természetes, hogy szeretnénk jól szerepelni: az alábbiakban megmutatjuk, hogyan készülhetünk fel a lehető leghatékonyabban az interjúra.
1. Készüljünk fel alaposan
Talán mondani sem kell, de akkor tudunk igazán jól szerepelni az állásinterjún, ha tisztában vagyunk a munkahellyel kapcsolatos alapvető információkkal. Nézzünk utána a cég történetének, működésének: böngésszük át a vállalat weboldalát, a legfrissebb, vele kapcsolatos híreket, esetleg a közösségi médiában megjelent tartalmakat. Ha ismerjük a munkáltató által képviselt értékeket, egyszerűen megindokolhatjuk, hogy miért illenénk bele a cég profiljába: ha nem kapunk ilyen kérdéseket, mi magunk is ebbe az irányba terelhetjük a beszélgetést, ezzel biztosan szerzünk néhány jó pontot.
Ami ennél is fontosabb az, hogy legyünk tisztában a megpályázott pozícióval: az elvégzendő feladatokat az álláshirdetés tartalmazza, így előre átgondolhatjuk, hogy mely készségeink és tapasztalataink miatt lennénk megfelelőek az állás betöltésére.
2. Gyakoroljunk
Az állásinterjú különleges szituáció, ahol az a dolgunk, hogy meglehetősen rövid idő alatt megkedveltessük, “eladjuk” magunkat. Van, akinek ez személyiségéből adódóan gond nélkül megy, másoknak azonban érdemes a felkészülés során eljátszani a helyzetet: kérjünk meg egy barátot vagy családtagot, hogy tartson velünk egy próbainterjút, ahol konkrét kérdéseket tesz fel nekünk a szakmai múltunkról, tanulmányainkról vagy a személyiségünkről.
Készüljünk fel az olyan kérdésekre, mint hogy miért szeretnénk az adott cégnél dolgozni, mik az erősségeink és a gyengeségeink vagy hogy milyen módszerekkel oldanánk meg bizonyos munkahelyi problémákat. Fontos, hogy ne szó szerinti válaszokat tanuljunk be, inkább csak gondoljuk át, hogy nagyjából mit szeretnénk elmondani.
3. Öltözzünk fel megfelelően
Az első benyomás nagyon sokat számít, ebben pedig a megjelenésünk is fontos szerepet játszik. A személyes találkozóra válasszunk olyan öltözéket, ami az adott cég kultúrájához illeszkedik. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy öltönyben vagy kosztümben kell megjelennünk, ha ebben nem érezzük komfortosan magunkat, de a ruházatunk legyen tiszta és rendezett és fejezzen ki tiszteletet a cég és az interjúztatók iránt.
4. Ne maradjon el a reggeli
Egy fontos interjú előtt érthető, hogy izgulunk, így lehet, hogy úgy érezzük, egy falat se menne le a torkunkon, mégis fontos, hogy ne legyen üres a gyomrunk, hiszen szükségünk lesz egy kis energiára ahhoz, hogy megfelelően teljesíthessünk. Persze ne együk tele magunkat, hiszen akkor nem tudunk igazán koncentrálni, de egy könnyű reggelit próbáljunk meg elfogyasztani: ha ez nem megy, egy fehérjepor is tökéletes választás lehet, ez ugyanis nem telít el, de nem is korgó gyomorral ülünk majd az állásinterjún.5. Próbáljunk meg nyugodtak maradni
Egy interjú alkalmával a stressz-szintünk kontrollálása nagyon fontos. A kisebb mértékű izgalom kimondottan hasznos, hiszen az adrenalinnak köszönhetően jobban fogunk teljesíteni, ha azonban elhatalmasodik rajtunk, könnyen le is blokkolhatunk. Előző este feküdjünk le időben, reggel, indulás előtt hallgassuk a kedvenc zenénket, próbáljuk meg egy kicsit kitisztítani a fejünket, az interjúra várva pedig lélegezzünk mélyeket, némán meditáljunk néhány percet, ez segíthet abban, hogy megnyugodjunk.
6. Adjuk önmagunkat
Tulajdonképpen ez a legfontosabb, amit tehetünk. Természetesen érdemes előre készülni, kipihenni magunkat és a fehérjepor vagy a légzőgyakorlat is hasznos lehet, a lényeg azonban az, hogy az interjún önmagunk maradjunk. Bízzunk a képességeinkben és a tapasztalatunkban, figyeljünk oda a feltett kérdésekre és lehetőség szerint válaszoljunk őszintén, így jelentős mértékben javíthatjuk az esélyeinket.