Egy állásinterjú sikere számos tényezőtől függ, melyek közül sokra még csak ráhatásunk sincs. Ennek ellenére természetesen szeretnénk a tőlünk telhető legtöbbet kihozni belőle – és önmagunkból –, így már előzetesen odafigyelünk az önéletrajz tökéletes összeállítására, felkészülünk a cég történetéből és betanuljuk a munkakör minden ismert elemét, az elbeszélgetésen pedig megpróbáljuk a tőlünk telhető legjobb formánkat hozni. Van azonban valami, ami nem feltétlenül rajtunk múlik: az aktuális fizikai, egészségi állapotunk. Hogyan hathat ez az interjú végső kimenetelére? Ezt a kérdést járjuk körbe az alábbiakban.
Az első benyomás jelentősége
Lehet, hogy ezt olykor észre sem vesszük, de az első találkozás alkalmával a másikról kialakított véleményünk hosszú távon meghatározhatja a kapcsolataink jellegét. Idővel természetesen kiderülhet, hogy rossz következtetéseket vontunk le, ennek azonban az állásinterjún nincs semmilyen jelentősége: itt egyedül az számít, hogy a rendelkezésünkre álló néhány percben milyen hatást gyakoroltunk a másikra.
Az első benyomást számos tényező befolyásolja, melyek közül néhányat tudatosan is alakíthatunk: a ruházatunk, felkészültségünk, az elhangzott szavak mind sokat számítanak abban, hogy mennyire vagyunk szimpatikusak a másik félnek.
Vannak azonban olyan jelek, melyek tudat alatt hatnak ránk, így sokszor utólag meg sem tudjuk fogalmazni, hogy mi volt a probléma: az enerváltság, a rossz hangulat, a görnyedt testtartás, a kapkodó levegővétel, a lassú reakcióidő vagy az önbizalomhiány csak néhány példa erre. Könnyen lehet, hogy ezek egy egyszerű nátha természetes tünetei, melyek alapvetően befolyásolhatják a rólunk kialakított képet – és akkor a teljesítményünkről még nem is beszéltünk.
Betegen romlik a teljesítmény
Ezen kijelentés igazságtartalmát nehéz kétségbe vonni. Valószínűleg mindenki megtapasztalta már, hogy egy sima megfázás is jelentősen befolyásolja a teljesítményünket: ilyenkor alig tudunk koncentrálni, nehezebben fogjuk fel a hallottakat, nem vág olyan jól az agyunk, így nem tudunk elég gyorsan és logikusan válaszolni a nekünk feltett kérdésekre. Ezekkel a problémákkal természetesen tisztában is vagyunk, ennek köszönhetően pedig romlik az önbizalmunk, a megszokott magabiztosságunk hiányában pedig az állásinterjú során nehéz idegeneket meggyőzni arról, hogy az adott pozícióra mi vagyunk a legjobb választás.
De akkor mit tehetünk, ha közeledik az interjú?
Egy hirtelen jött betegséget, vírusfertőzést általában gyorsan legyőz a szervezetünk, ha azonban éppen a legrosszabb napokon kell megjelennünk álmaink munkahelyén, varázsütésre nem tudjuk meggyógyítani magunkat – ez azonban nem jelenti azt, hogy a helyzeten nem is tudunk javítani.
Előzzük meg a bajt
Ez a tanács persze nem sokat segít, ha már ledöntött a lábáról a betegség, ha azonban még időben tudomást szerzünk az interjú időpontjáról, egy kicsit figyeljünk oda magunkra – különösen az őszi influenzaszezonban. Erősítsük meg a szervezetünket sok vitamin és ásványi anyag fogyasztásával, sportolással, a lakás párásításával, a higiéniai szabályok betartásával és – lehetőség szerint – a zsúfolt helyek, tömegközlekedési eszközök elkerülésével.
Mentsük, ami menthető
Ha a fentiekkel elkéstünk, és a betegség utolért minket, még akkor sincs minden veszve: az interjú napjára próbáljuk meg a lehető legjobb állapotba hozni magunkat. Betegen válasszunk energiában gazdag, de könnyen emészthető ételeket – ha nincs étvágyunk, egy tejben elkevert fehérjepor is nagy segítséget nyújthat.
Adjunk egy nagy löketet immunrendszerünknek vitamindús és egészséges hozzávalókból, például narancsból, citromból, gyömbérből és mézből készített turmixokkal; igyunk meg egy bögre forró teát, miközben vastag pulóverbe és plédekbe bugyolálva magunkat kiizzadjuk ki a betegséget, talán a legfontosabb azonban az, hogy pihenjük ki magunkat. Az interjú előtt feküdjünk le korán, aludjunk legalább 8 (de lehetőleg még több) órát, így reggel jó eséllyel kellemesebben érezzük majd magunkat. Indulás előtt fogyasszunk el egy könnyű reggelit: ha az izgalom miatt egy falat sem megy le a torkunkon, ilyenkor is jó ötlet a fehérjepor, ami egy kis extra energiához juttat a megmérettetés előtt.
A fenti trükkökkel egy kicsit javíthatunk az állapotunkon, ha azonban nagyon rosszul érezzük magunkat, inkább telefonon egyeztessünk egy új időpontot: ha őszinték vagyunk, jó eséllyel kaphatunk egy újabb esélyt.