
A kutatás szerint idén átlagosan 6,6%-os béremelésre lehet számítani, amely a 4,5%-ra becsült infláció mellett 2%-os reálbér-növekedést jelent. Az eredmények azonban jelentős eltéréseket mutatnak iparágak és cégméret szerint.
Melyik szektorban milyen mértékű béremelés várható?
Az egyes ágazatok közötti különbségek jelentősek. Az építőiparban a legvisszafogottabbak a tervek, itt 6,1%-os emelést prognosztizálnak, ami alig haladja meg az inflációt. Az ipari cégek is a mezőny végén helyezkednek el, 6,2%-os átlagos növekedéssel. Bár a kereslet ingadozása bizonytalanságot hoz a kereskedelemben, a szektor dolgozói mégis 7%-os emelésre számíthatnak. A legderűlátóbbak a szolgáltatási szektor munkaadói, akik átlagosan 7,2%-kal kívánják növelni a béreket.
Ezek az adatok azt mutatják, hogy a magyar gazdaság legtöbb ágazatában idén is folytatódhat a reálbér-növekedés, de a különbségek jól érzékeltetik az egyes szektorok eltérő helyzetét és lehetőségeit.

Forrás: GKI 2025. februári felmérés
A cégek mérete is számít
A vállalatok mérete szintén befolyásolja a béremelési terveket. Az 5-10 főt foglalkoztató legkisebb cégek szerényebbek, itt csupán 6,4%-os emelést terveznek. Az ennél nagyobb, 10-49 fős vállalatok már nagyobb növekedést irányoznak elő, átlagosan 7,1%-kal. A középvállalatok (50-249 fő) esetében valamivel alacsonyabb, 6,5%-os emelési ütem várható, míg a legnagyobb, 250 fő feletti cégek 6,9%-kal terveznek.
Tehát a kisebb és közepes méretű vállalkozások, főként a 10-50 fős kategóriában, hajlandóak nagyobb arányú béremelésre. Ugyanakkor az 5-9 fő közötti cégek negyede egyáltalán nem tervezi növelni a fizetéseket, ami komoly kihívás lehet a munkavállalók számára.

Forrás: GKI 2025. februári felmérés
Mekkora fizetésemelésre lehet számítani?
Bár az országos átlag 6-7% között mozog, nem minden munkaadó emel ebben a mértékben. A legkisebb vállalkozások 23%-a csak 5% alatti béremelést tervez, míg a közepes méretű cégeknél ez az arány 29-30%, a középvállalatok körében pedig 34%. Ezzel szemben a 6%-ot meghaladó béremelést a cégek 53-61%-a irányozta elő, tehát az alkalmazottak többsége számíthat reálbér-növekedésre.
Érdekes módon a legbőkezűbb vállalatok is főként a 10-50 fős kategóriában találhatók: itt a cégek 9-11%-a akár 10% feletti emelést is tervez. A legnagyobb és legkisebb vállalatoknál viszont kisebb a tér a kiemelt béremelésre, ezeknek a cégeknek csak 7%-a hajlandó ekkora növekedést biztosítani.

Forrás: GKI 2025. februári felmérés
Mire számíthatnak a munkavállalók?
Összességében a 2025-ös évben továbbra is várható reálbér-növekedés, de nem minden munkavállaló számíthat jelentős emelésre. Az iparági és cégméret szerinti különbségek miatt érdemes tisztában lenni azzal, hogy hol milyen lehetőségek vannak.
Azoknak a munkavállalóknak, akik úgy érzik, hogy jelenlegi munkahelyükön nem kapnak versenyképes béremelést, érdemes körülnézniük az álláspiacon. A CVonline.hu több ezer friss munkalehetőséget kínál, és azok, akik feltöltik önéletrajzukat, valamint állásértesítőt kérnek, jelentősen növelhetik esélyeiket a munkaerőpiacon.