Vége a home office korszakának? A MOL döntése trendfordulót jelezhet a munkaerőpiacon

by | máj 21, 2025 | Hírek, home office, kiemelt-3

Az elmúlt évek egyik legmeghatározóbb változása a munka világában a home office széles körű elterjedése volt. A pandémia alatt szinte egyik napról a másikra vált általánossá az otthoni munkavégzés, és a kényszermegoldásból rövid időn belül preferált munkamóddá vált sokak számára. Most azonban fordulni látszik a trend: a MOL nemrég bejelentette, hogy megszünteti a home office lehetőségét, és minden munkavállalóját visszarendeli az irodába.

home office

Ez a döntés nem csupán a vállalat belső ügye. A MOL a magyar gazdaság egyik meghatározó szereplője, így minden lépésének munkaerőpiaci kisugárzása is van. Könnyen lehet, hogy amit most egy egyedi vállalati irányváltásként látunk, az valójában egy új ciklus kezdete.

Mi állhat a háttérben?

A home office bevezetésének első hullámát általános optimizmus övezte. A rugalmasság, a jobb munka-magánélet egyensúly és a hatékonyság növekedése voltak az érvek mellette. Idővel azonban megjelentek a kritikus hangok is. Egyre több vezető számolt be arról, hogy a távoli munkavégzés során csökkent a közvetlen együttműködés minősége, romlott a kommunikáció, és nehézkesebbé vált a csapatszellem fenntartása.

A MOL döntése vélhetően nem pusztán a produktivitásról szól, hanem egy átfogóbb vállalati kultúraváltás jele is lehet. Az irodai jelenlét nemcsak a kontroll vagy az ellenőrizhetőség szempontjából fontos, hanem szimbolikus jelentősége is van: a vezetők gyakran úgy vélik, hogy a szervezet egysége, a lojalitás és a „vállalati DNS” csak személyes jelenléttel tartható fenn hosszú távon.

Dominóhatás a piacon?

A nagyvállalatok lépéseit gyakran követi a piac. Egy ilyen döntés, különösen egy ekkora szereplőtől, visszahat a középvállalatok és kisebb cégek szabályozásaira is. A home office szabályozása soha nem volt teljesen egységes, de az elmúlt időszakban kialakult egyfajta elvárás a munkavállalók részéről, hogy legalább részben legyen lehetőség távoli munkavégzésre. Most ez az elvárás újra alku tárgya lehet.

A munkavállalók kiszolgáltatottabb helyzetbe kerülhetnek

Az elmúlt néhány év a munkavállalók oldalán hozott erősebb alkupozíciót: munkaerőhiány, gyors béremelkedés, rugalmas munkafeltételek, cégen belüli mobilitás. Most viszont egy új ciklus körvonalazódik, ahol ismét a munkáltatók kerülhetnek erősebb pozícióba.

A gazdasági lassulás, a csökkenő kereslet és a növekvő elbocsátások újfajta munkaerőpiaci dinamikát teremtenek. Egy ilyen környezetben sok álláskereső kompromisszumokra kényszerülhet: ha egy pozíció kizárólag irodai jelenlétet követel, kevesebben lesznek abban a helyzetben, hogy ezt elutasítsák.

Miért nem fekete-fehér a kérdés?

Fontos kiemelni, hogy a home office mint munkamódszer önmagában nem jó vagy rossz. A kérdés sokkal inkább az, hogy milyen formában, milyen munkakörökben, milyen szervezeti kultúrában működik jól. Vannak olyan munkavállalók, akik kifejezetten hatékonyabbak távolról, míg másoknál az irodai környezet biztosítja a legjobb teljesítményt.

Egyre több kutatás és gyakorlati példa utal arra, hogy a hibrid modell – heti 1-2 nap irodai jelenléttel – lehet a fenntartható középút. Ez azonban csak akkor működik jól, ha nem kényszermegoldásként alkalmazzák, hanem tudatosan kialakított szabályrendszer mentén.

Mit tehet most egy munkavállaló vagy álláskereső?

Az elmúlt években természetessé vált, hogy egy pozíció meghirdetésekor feltüntetik a home office lehetőségét. Most azonban újra fontossá válik, hogy az álláskeresők tudatosan tájékozódjanak a munkavégzés feltételeiről. Érdemes már az interjúk során rákérdezni: van-e lehetőség távoli munkára, milyen formában, milyen gyakorisággal?

Az alkalmazkodás kulcsképesség lesz a következő időszakban. Aki eddig kizárólag otthonról dolgozott, most újra fel kell készüljön arra, hogy a napi rutinját az irodai jelenlét köré szervezze.

A MOL lépése valószínűleg nem az utolsó a sorban. A home office jövője most újra nyitott kérdéssé vált, és minden szereplő – munkáltatók és munkavállalók egyaránt – újra kénytelen mérlegelni, mi működik hosszú távon. Egy biztos: a rugalmas munkavégzés kérdése többé nem csupán kényelmi szempont, hanem stratégiai döntés, amely közvetlen hatással van a munkáltatói márkára, a toborzásra és a megtartásra.

Ha te továbbra is otthonról szeretnél dolgozni, a CVonline.hu-n ide kattintva találhatsz home office állásokat – érdemes körülnézni a legfrissebb lehetőségek között.

Találd meg álmaid állását egy kattintásra! Látogass el a www.cvonline.hu oldalunkra és böngéssz a több ezer álláslehetőség között!

Szeretnél olyan munkahelyet találni, ahol tényleg támogatnak mindenben és kapsz fejlődési lehetőséget?

Cvonline.hu ebben is segít, hiszen több mint 500 munkaadó 10.000 állásajánlata közül válogathatsz! Nézz szét legfrissebb állásajánlataink között, hogy megtaláld a számodra megfelelő munkahelyet! Ha még több esélyt szeretnél adni magadnak, töltsd fel önéletrajzod is, vagy kérj állásértesítőt, hogy elsők közt értesülj a legújabb ajánlatokról! Nem akarsz a nulláról megírni egy önéletrajzot? Használd önéletrajz sablonjainkat.