Gondolkozol azon, hogy fizetési nélküli szabadságot kérj a munkáltatódtól? Tudd meg a legfontosabb szabályokat és töltsd le ingyenes kérelem mintánkat!
A fizetés nélküli szabadság esetén két lehetőség van: az egyik, amikor jogosult vagy rá, ezért nem kell külön elkérned magad a munkáltatódtól, a másik viszont amikor engedélyeztetned kell és a vezetőd döntheti el, hogy megengedi-e neked, hogy fizetés nélküli szabadságra menj.
Alanyi jogon az alábbi esetekben jár neked, ha:
- van gyermeked, akkor 3 illetve 10 éves koráig, amennyiben ezen időszak alatt gyermekgondozási segélyre (GYES) vagy jogosult;
- ha közeli hozzátartozódat kell ápolnod és ezt orvosi igazolással alá tudod támasztani –> viszont erre maximum 2 évig vagy jogosult;
- illetve ha önkéntes katonai szolgálatot vállalsz.
A fentiek kivételével az összes többi esetben munkáltatói engedélyhez kötött a fizetés nélküli szabadság.
Amire mindenképp ügyelj:
- a szabadság megkezdése előtti legalább 15 nappal kell kérelmezni, megszüntetés esetén pedig 30 nappal korábban mint ahogy újra munkába állnánk.
- a fizetés nélküli szabadság ideje alatt – kivéve a fent említett 3 esetet, amikor alanyi jogon jár – szünetel a biztosítás, ezért külön be kell fizetni az egészségbiztosítási járulékot a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak! Erről bővebben a Fizetés nélküli szabadság: fontosabb tudnivalók c. cikkünkben olvashatsz!
- ez idő alatt szünetel a társadalombiztosítás is, ezért sajnos ezen időszak nem számít bele a nyugdíjba,</li.
- továbbá sajnos a végkielégítésbe és a szabadság számításába sem.
Most pedig nézzük meg, hogyan is kell kinéznie egy ilyen kérelemnek:
Töltsd le a fizetés nélküli szabadság kérelem mintát Word formátumban ide kattintva!
Szeretnél munkahelyet váltani? Nézz szét legfrissebb állásajánlataink között, vagy használd keresőnket, hogy megtaláld a számodra megfelelő munkahelyet! Ha még több esélyt szeretnél adni magadnak, töltsd fel önéletrajzod is, vagy kérj állásértesítőt, hogy elsők közt értesülj a legújabb ajánlatokról!