Sokunknak van olyan hobbija, amivel szívesen foglalkozunk szabadidőnkben. Általánosan a hobbi és a munka megközelítése teljesen más: a munkából megélünk, a hobbit élvezettel űzzük. De gondoltál már arra, hogy a hobbidat munkává változtasd? Meg lehet élni abból, amit szeretsz? Alapos tervezéssel és odaadással sok hobbiból válhat hivatás.
A hobbi munkává alakításának előnyei és hátrányai
Számos előnnyel jár, ha a hobbidat sikerül munkává változtatni. Gondolj bele, minden nap azt csinálhatod, amit szeretsz, és még pénzt is kapsz érte. Mivel olyan tevékenységet végzel, amit szeretsz, csökken a stressz és az érzelmi megterheltség. Ezenkívül, a hobbink által megszerzett készségeket és tapasztalatokat felhasználhatjuk a munkánk során, ami javítja a teljesítményt és egyúttal elérünk egyfajta elégedettségi szintet.
Azonban sajnos néhány hátrányt is figyelembe kell venni. Először is, a hobbi elveszítheti élvezeti értékét, ha rendszeres munka válik belőle. Előfordulhat, hogy nyomásként nehezül rád a korábban szórakozásként megélt alkotás. Másodszor, ha vállalkozóként lépsz a piacra, meg kell birkózni a versenyhelyzettel és az ügyfélszerzéssel. Harmadszor, előfordulhat, hogy előzetesen pénzt kell befektetned ahhoz, hogy a hobbiból üzletet csinálj.
A munka és a hobbi összekapcsolása
Próbálj meg másként tekinteni a munkára, ne egyfajta kötelezettséget láss benne, keresd meg azokat a feladatokat, amiket a hobbidhoz hasonlóan szívesen végzel. Ha megtalálod azokat az elemeket, amelyeket a munkád során és a hobbin keresztül is élvezel, akkor valószínűbb, hogy a munkád valóban hobbivá válik. Például, ha szeretsz írni, és a munkában is sok írással kapcsolatos feladatot látsz el, akkor élvezheted a munkádat, mivel azt csinálod, amit szeretsz. Több olyan marketing állás létezik, aminél jól jön a kreatív írói véna.
Ezen kívül, az is segíthet, ha olyan munkát választasz, amely valamilyen módon kapcsolódik a hobbidhoz. Ha például szeretsz utazni, akkor keress munkát a turizmusban, így a munkád során felfedezhetsz új helyeket. Az ehhez hasonló kapcsolódások lehetővé teszik, hogy a munka és a hobbi összekapcsolódjon.
Az is lehet, hogy végül nem a hobbidból fogsz megélni, hanem felfedezel magadban egy-egy olyan tulajdonságot, amire felépítheted a karrieredet. Például lehet, hogy egyszerűen csak imádsz másokhoz kapcsolódni és beszélgetni, ami miatt olyan skillek rejtőzhetnek benned, amit az értékesítés munkaköröknél tudsz jól hasznosítani. Áss mélyre!
Lépések, amelyekkel a hobbi munkává alakítható
Piackutatás:
Mielőtt időt és pénzt fektetsz be, vizsgáld meg a piacot, hogy megtudd, van-e kereslet hobbidra. Akár vállalkozás, akár alkalmazotti lét mellett döntesz, mindkét esetben fel kell mérni, hogy a hobbid piacképes-e, és ha a konkrét hobbid nem az, milyen más kapcsolódó tevékenységbe érdemes belevágni.
Tervezés:
Vállalkozás esetén készíts üzleti tervet, amelyben felvázolod a célokat, marketingstratégiákat és a pénzügyi előrejelzéseket. Munkavállalóként pedig készíts egy olyan önéletrajzot, amelyben minden hobbidhoz köthető készségedet, tulajdonságodat kiemelsz az új, beölteni kívánt pozíciót figyelembe véve.
Kapcsolatépítés:
Tanulj azoktól, akik előtted járnak, építs velük kapcsolatot. Tudd meg, milyen ezen a területen dolgozni, mit érhetsz el munkavállalóként vagy vállalkozóként.
Fejleszd készségeidet:
Vállalkozóként és alkalmazottként egyaránt szükséges fejleszteni a készségeidet, hogy versenyképes és releváns maradj a piacon. Mérd fel, mennyire frissek az ismereteidet, készségeid, és figyelj a folyamatos fejlődésre.
Még néhány tipp, hogy a hobbiból hivatás váljon
Ha komolyan gondolod, hogy a hobbidat munkává szeretnéd alakítani, néhány fontos lépést megtehetsz még a zökkenőmentes átállás érdekében.
Válts kicsiben:
Ahelyett, hogy azonnal felhagysz a jelenlegi munkáddal, kezdd el felmérni, hogy a jelenlegi munkahelyeden vannak-e olyan feladatok, amiket a hobbidhoz tudsz társítani. Ha nincs ilyen, nézz szét az álláshirdetések között, hogy mely pozíciók kapcsolódhatnak a leginkább a hobbidhoz, és próbálj meg beugrós vagy részmunkaidős pozícióra bejutni. Vedd fel a kapcsolatot vállalkozókkal, ha túltelítődik a munka, lehet ezt-azt kiszerveznek neked.
Tűzz ki reális célokat:
Először is, határozd meg, hogy milyen célokat szeretnél elérni az átállással. A célok meghatározása után fontos, hogy állapíts meg határidőket a céljaid eléréséhez. Az átállás folyamatának tervezésekor fontos, hogy legyenek reálisak a céljaid. Ha például befektetést igényel a váltás, mérlegeld a pénzügyi lehetőségeidet, és azokat az időbeli korlátokat, amelyek befolyásolják az átállás folyamatát.
Kérj tanácsot:
Keress online közösségeket, vegyél részt rendezvényeken, ahol hasonló érdeklődésű emberek gyűlnek össze. Beszélj másokkal, akik hasonló átmeneten mentek keresztül. Kérj tanácsot mentoroktól vagy iparági szakemberektől, akik segíthetnek a folyamaton.
Légy türelmes és kitartó:
A hobbiból hivatás időt és erőfeszítést igényel. Légy türelmes és kitartó, és ne csüggedj, ha a dolgok nem olyan gyorsan történnek, ahogy szeretnéd. Az átállás hosszú folyamat lehet, de a reális célok és ütemtervek segíthetnek abban, hogy hatékonyabban haladj előre az átalakulásodban, és elérhesd a céljaidat.
A hobbi karrierré változtatása lehetséges
Mostanra már láthatod, hogy a hobbi munkává alakítása komoly feladat, alapos tervezést, kemény munkát és elhivatottságot igényel. Ne feledd, hogy a sikerhez időre és erőfeszítésre van szükség, de kitartással és türelemmel a hobbidat karrierré változtathatod. Szóval miért ne próbálnád ki?