2. Próbálj kapcsolódási pontokat találni közted és a cég között, majd erre hivatkozz bátran pályázati anyagodban.
3. Kerüld az olyan közhelyeket, mint “az interneten böngészve akadtam cégükbe”, “egy ismerősöm ajánlotta cégüket figyelmembe”, vagy az olyan önsajnáltatást, mint a “fél éve nincs munkám, és “egy jó állás kellene családom megélhetéséhez”.
4. Próbáld meg kideríteni, ki foglalkozik a cégnél a beérkező pályázatok elbírálásával. Sokkal jobban veszi ki magát, ha anyagodat névre szólóan küldöd el a döntéshozónak (nagyobb cégnél a HR-osztályok, kkv-knél az ügyvezető lehet az illetékes, de cége válogatja).
5. Mielőtt elküldenéd a pályázatot, hívd fel a döntéshozót. Nem lesz könnyű átverekedned magad, míg eljutsz illetékeshez, de a személyes kapcsolatfelvétel sokat számít. Hogy növeld az esélyed, csak neki mondd el, mi célból hívod. A többieket (recepciós, kolléga, titkárnő) az “üzleti ügyben”, a “személyügyi kérdésben”, az “együttműködési lehetőség ügyében” formulákkal “rázhatod le”.
6. Ha eljutottál hozzá, meg se említsd, hogy “állást keresel”, inkább ajánld fel szaktudását a cégnek. Udvarolj egy kicsit a munkaadónak, miért látsz fantáziát a cégben, mi az az eredmény, ami megragadott. Mondd el, miben tudnád segíteni őket. Ehhez fogalmazd meg azt a 3-4 üzenetet/erősségedet, ami felkeltheti a döntéshozó figyelmét.
7. A végén kérdezd meg, hogy elküldheted-e önéletrajzodat, és kérj egy e-mail címet. A mailben hivatkozz bátran a telefonbeszélgetésre. Egy hét múlva aztán rákérdezhetsz, megérkezett-e, van-e lehetőség személyes bemutatkozásra.
Valószínűleg sok pályázatot el kell küdened, míg célba érsz. Előfordulhat az is, hogy nem ezen az úton jutsz új álláshoz. De ez a módszer fejleszti önmenedzselési képességedet, és megeshet, hogy néhány hét vagy hónap múlva üresedés lesz az egyik cégnél és a döntéshozó utódot keresve a te önéletrajzodat keresi meg. Ebben az esetben minimális versenytárssal (lehet, hogy senkivel sem) kell megküzdened az állásért. Míg hirdetéses keresés esetén nagyobb a konkurencia.