Ma már a legtöbb állásportálon, például a Cvonline.hu-n is vagy az álláskeresőket segítő weboldalakon számtalan önéletrajzmintát találhatunk. De melyiket mikor használjuk?
Amerikai típusú önéletrajz
Előnye: Nagyon elterjedt, a HR-esek számára is könnyen átlátható. A magyar cégek többségénél ez az elvárt jelentkezési forma. Jól tagolt, időrendben visszafelé halad, kitérhetünk benne a korábbi pozíciók részfeladataira is.
Hátránya: Sokan használják, ezért nehéz vele kitűnni a tömegből.
EUROPASS
Előnye: Az Európai Unióban meghirdetett, külföldi pozícióknál célszerű használni, ez ugyanis egy egységesített forma, amellyel a kompetenciáink, képességeink is könnyebben besorolhatók.
Hátránya: A formai elemek miatt túl sok kihasználatlan helyet hagyunk, ezzel túl hosszúvá, ezáltal nehezebben olvashatóvá és értelmezhetővé tesszük az önéletrajzunkat. A magyar pozícióknál nem érdemes használni, csak ha kifejezetten kérik.
Érdekes lehet: 4 tipikus hiba az önéletrajzban
Kreatív önéletrajz
Whatever…mondhatnánk. Olyan önéletrajzok tartoznak ide, melyek dizájnban nem sorolhatóak egyetlen általános önéletrajz típusba sem. Általában színesek, grafikai elemekkel tarkítottak, elrendezésük nem megszokott. Példákat ITT találsz!
Előnye: Felhívjuk magunkra a figyelmet, ezzel kitűnünk a jelentkezők tömegéből. Megmutathatjuk személyiségünket, kreativitásunkat. Így több esélyünk van, hogy behívjanak személyes interjúra.
Hátránya: Csak olyan pozícióknál ajánlott, ahol a kreativitás feltétel. A nem megfelelően felépített és elkészített kreatív önéletrajz visszatetszést is kelthet.