Az Educatio Nonprofit Kft. által készített Diplomás Pályakövető Rendszer 2014-es felméréséből kiderült, hogy átlagosan havi nettó 179 000 forintot keresnek a Magyarországon elhelyezkedő frissen végzett diplomások.
Picit magasabb, átlagosan 197 000 a külföldön munkát vállaló frissdiplomások átlagos keresete.
Számít a tanulmányi eredmény?
Több mint 21 000 végzett hallgató vett részt a felmérésben, aki 2009-ben, 2011-ben vagy 2013-ban diplomázott. A kutatásból kiderült, hogy nem feltétlenül van összefüggésben a tanulmányi eredmény a fizetéssel. Noha a legmagasabb, 188 000 forintos átlagbért azok viszik haza, akiknek saját bevallásuk alapján jóval kiemelkedőbb tanulmányi eredményük volt a többiekénél, nem sokkal kevesebb, 185 000 forintot visznek haza azok, akiknek a teljesítménye kicsivel elmaradt az átlagtól. Tőlük csupán 1200 forinttal visznek haza kevesebbet azok, akik viszont sokkal rosszabban tanultak. Köztük a legrosszabbul keresők az átlagos tanulók, akik 175 000 forintos fizetésről számoltak be.
A frissdiplomások havi nettó átlagjövedelme képzési területek szerint (forint)
ÉRDEKES: Meddig fajulhat a munkaerőhiány Magyarországon?
Mikor kezdték a munkakeresést?
A diákok jó része nem várta meg a tanulmányok befejezését, már előtte elkezdett munkát keresni. A megkérdezettek 45 százaléka már az abszolutórium megszerzésekor is főállásban dolgozott, a nappali tagozatosoknál ez az arány 20 százalék.
Mennyi időbe telt?
Azok a diákok, akik a végzés után kezdtek el állást keresni átlagosan 4,2 hónap alatt jutottak munkalehetőséghez, egyharmaduk egy hónapon belül állást kapott. Átlagosan 30-szor pályáztak, amelyből átlagosan 5-ször kaptak visszajelzést. A felmérés alapján a diplomások 4,6 százaléka volt munkanélküli. A 25-54 évesek körében már magasabb, 7 százalékos a ráta.