Az álláskeresés sokszor nem könnyű folyamat, de nagyon lényeges, hogy hited és lelkierőd töretlenül megőrizd. Nem elég, ha szakmailag és emberileg értékes vagy, ha a kiállásod és az önéletrajzod nem tükrözi ezt. Aktív álláskeresőként az egyik legfontosabb dolog, hogy önbizalommal és magabiztosan tudd képviselni a saját érdekeidet.
Tímár Krisztina – állásszerző tréner 10 pontban tökéletes összefoglalta, hogyan ne szerénykedj, amikor állást keresel.
1. Írd bele a CV-dbe a korábbi munkahelyeiden elért eredményeidet
A megvalósított eredmények sokszor lényegesebbek, mint például az iskolai végzettséged. Ne izgulj, ez nem önelégültség, csupán a hangsúlyos információ közlése. Ha van rá módod, számokkal is szemléltesd elért eredményeid.
2. Küldd el az önéletrajzodat olyan helyekre is, ahol nem hirdetnek állást
A tudásod értékes, és ezt kínálod a cégeknek, akik általad számos előnyre tehetnek szert, például több profitot termelhetnek.
3. A nyelvtudásodat őszintén, de bátran add meg
Figyelj, hogy mindig a tudásodnak megfelelő szintet add meg, akkor is használhatod a tárgyalóképes kifejezést, ha esetleg nem szereztél hivatalos nyelvvizsga bizonyítványt, de kiválóan kommunikálsz.
4. Ne érezd nyomulásnak, ha valakitől segítséget kérsz
Kérj nyugodtan segítséget! Számodra az a kulcsfontosságú, hogy állást kapj, bátran keresd fel a régi kollégákat, szakmabelieket, ismerősöket.
5. Tudj magadról pozitívan beszélni
Mindig légy határozott és céltudatos. Az interjúztató legalább olyan kíváncsi a személyiségedre, mint a szakmai tapasztalataidra. Ha az erősségeidről kérdeznek, akkor se szerénykedj.
ÉRDEKES: Hogyan beszélj az erősségeidről az állásinterjún?
6. Magad számára is elfogadható legyen a fizetési igényed
A bértárgyalás során olyan bérigényt adj meg, amit ha felajánlanak majd, szívesen elfogadsz. Mondj olyan összeget, ami kellőképpen tükrözi az értékrendedet, de maradj reális.
7. Ne gondold úgy, hogy ciki a szakmai imidzsedet építeni
Hagyj nyomot a szakmaiságodról, ahol csak tudsz, minél többen ismernek meg, annál több lehetőséged akad majd. Ne szégyelld megmutatni mennyire jó vagy a szakmádban.
8. Használd bátran a LinkedInt
Használd a világ legnagyobb üzleti közösségi oldalát. Legyen egy kitűnő profilod és ossz meg szakmai tartalmakat rendszeresen. Könnyen megtudod mutatni a HR-eseknek, hogy ki is vagy valójában és mihez értesz igazán. Pozícionáld magad a legkedvezőbben az általad kiszemelt területre.
9. Legyenek karrier céljaid
Ne hallgass azokra, akik azt mondják, hogy nem érdemes nagyot álmodni. Érdemes, de tudd azt is, hogy az álmokért keményen meg kell küzdeni.
10. Légy büszke mindarra, ami Te vagy
Emberileg és szakmailag is. Ne feledd, hogy mindenkinek megvannak a maga értékei, ahogyan Neked is!