Az elmúlt években radikálisan megváltozott nem csak a munkaerőpiac, hanem a munkáról való gondolkodásunk is. Ahogy a home office szép lassan bekúszott a mindennapjainkba, úgy változott meg a munkahely fogalma. Egyre inkább keveredik a munka és a magánélet tere az életünkben és egyre nagyobb hangsúlyt kap az eredményes munkavégzés jelentősége. A jövő a kompetencia alapú munkavégzésé.
Kompetencia: új kulcsszó a munkaerőpiacon
Egyre többször használjuk azokat a kompetenciáinkat, amellyel gyorsabban, jobban, eredményesebben tudjuk a feladatainkat elvégezni. A munkáltatók is egyre inkább egy-egy készséget, képességet, kompetenciát keresnek egy-egy feladat megoldására (pl. egy pozíció betöltésére). Ahol a feladatok elvégzéséhez nem kell kizárólagos végzettség (pl. orvosok), ott egyre inkább azt nézik a cégek, melyek azok a kulcstényezők – kompetenciák, amelyek nélkül nem lehet elvégezni a kiírt feladatot és melyek azok, amelyek útközben megtanulhatóak.
Az előre törő trendek a munka világában: Mi várható a jövőben?
Ezzel párhuzamosan jelennek-jelentek meg olyan trendek az elmúlt években, amelyek fel fogják forgatni a munka világát. Most csak a három legfontosabb trendet szeretném megemlíteni [1]:
1. Technológiai fejlődés következményei
Jelenleg tíz óvodás korú gyermekből hétnek még nem tudjuk, mi lesz a szakmája. Ezzel párhuzamosan minden ötödik embernek megszűnik a munkája abban a formában, amelyben ma végzi és átveszi a helyét a mesterséges intelligencia. Ez nem csak a fizikai munka területét érinti, hanem olyan szellemi területeket is, amelyre ma még nem is gondolunk, pl. orvosok, ügyvédek munkájának egy részét kiváltja a robotizáció.
2. Projektmunkák elterjedése
2030-ra az USA-ban minden ötödik munkavállaló önfoglalkoztató lesz, amely azt jelenti, hogy meghatározott kompetenciák mentén fognak egy-egy projektben részt venni, azaz megbízással kapnak munkát és időszakosan fognak dolgozni. (Önfoglalkoztató: önálló, megbízási alapon működő, független munkavállaló, esetleg egyéni vállalkozó)
3. Kulcsfontosságú képességek a sikerért
Tizenhat kulcsfontosságú képességet azonosítottak, mint sikertényezőt a munka világában, amelyből 12 közösségi- és érzelmi képesség. Többek között a kíváncsiság, a kritikai gondolkodás, a kezdeményezőkészség, rugalmasság-alkalmazkodás, kitartás és állhatatosság, együttműködés és az önvezetés-vezetés szerepel ezen a listán.
Mit jelentek ezek a tendenciák a gyakorlatban?
- Nagyrészt megszűnik egy-egy pozíció stabilitása. (Bár szerintem ez idáig is illúzió volt)
- Biztos, hogy többször leszünk munka nélkül az életünkben egy-egy feladat között.
- Teret nyer a kompetencia alapú munkaerő keresés – tehát egy-egy projektre, feladatra koncentrálva, a kompetenciánk közül az éppen szükségeset fogjuk munkába állítani.
- Egyre fontosabbá válik az önismeret és az önreflexió, hogy képesek legyünk felismerni a fontosabb kompetenciáinkat és készség szintre növelni azokat, amelyekkel sikeresek lehetünk.
Ha csak a szakmánkban vagyunk jók, az nem lesz elég ahhoz, hogy jól boldoguljunk a munka világában.
Kompetencia alapú munkavégzés a hétköznapokban
Már ma is működnek így cégek, amelyek sokkal rugalmasabban tudnak reagálni a piaci igényekre és a gyorsan változó környezetre. Egy-egy munkatársnak van hivatalosan megnevezett pozíciója, de egy-egy projekt (pl. munkáltatói márka kommunikációja) idejére a legjobb kompetenciája alapján más feladatokat is végezhet, mint ami az adott munkaköréhez tartozik.
Pl. egy jó szervezőkészséggel megáldott asszisztens nem csak a főnöke naptárját szervezheti, hanem pl. szervezeti egységeket átívelő HR projekteket is. Ráadásul, ha jól megtalálja a hangot a munkatársakkal és emellett kellő empátiával és érzelmi intelligenciával rendelkezik, akkor időről időre részt tud venni olyan projektekben például, ahol egy-egy projektcsoport motivációját tudja támogatni a projektvezető mellett.
Ez a fajta működés az informatika világában és a mátrix szervezetekben már rég ismert és bevett munkamódszer, amellyel win-win állapotot tudnak kialakítani a munkavállalók és munkaadók.
Hogyan lehet készülni munkavállalóként a kompetencia alapú munkavégzésre?
Az önismeret és az önreflexió egyre fontosabb lesz
Miben vagyok jó, mi az, amit szeretek, mi a tehetségem, milyen szerepet tölt be a munka az életemben stb. Ezekhez hasonló kérdéseket időről-időre érdemes feltenni magunknak, akár karrier tanácsadó segítségével, hogy reálisan lássuk magunkat a munka világában.Karrierút helyett kompetencia fejlesztés
Ha megtaláltuk miben vagyunk tehetségesek, melyek azok a kompetenciák, amelyekkel jól tudunk érvényesülni, akkor érdemes arra fókuszálni, hogy ezekbe egyre jobbak legyünk! Ha nő a tapasztalatunk egy-egy kompetencia területén (pl. online kommunikáció), a legtöbb esetben iparágtól függetlenül tudjuk majd használni a jövőben. Nyilván lesz némi különbség, milyen termék vagy szolgáltatás online kommunikációjáról van szó, de alapvetően a platformok, technikák azonosak. Az iparági információt pedig a megrendelők- a cégek – fogják megadni. (Elvileg ez már most is az onbording része.)Rugalmasság fejlesztése különböző élethelyzetekben
A munka szerepe változó intenzitással jelenik meg az életünkben. Ezért érdemes inkább önmagunk és/vagy a kompetenciánk fejlesztésére törekedni. Ha nem a klasszikus nyolctól ötig munkaidőt tartjuk csak munkának, hanem azt nézzük, hogy egy-egy adott élethelyzetben mit tudunk magunkról tanulni, mely kompetenciánkat tudjuk fejleszteni, sokkal rugalmasabban tudunk a teljesítményünkhöz állni. Például könnyebben fogjuk kezelni a karrierváltás időszakát vagy egy-egy pihenőt nem fogunk kényszernek érezni. Ugyanakkor képesek leszünk egy sűrűbb időszakot nem csak a túlóra szemüvegén értékelni.Tudatosság az életünkben
Nem csak a kompetenciafejlesztésben, hanem az életünk, karrierünk megtervezésben is fontos a tudatosság. A teljes képet érdemes tekintenünk, például az aktív időszakokban érdemes a bevételünkből valamennyit félretenni, hogy azokat az időszakokat, amelyekben alacsonyabb lesz a bevételünk, nyugodtabban tudjuk megélni. Ebben az esetben képesek leszünk akár önállóan is megújulni vagy valami újat tanulni, nem leszünk ráutalva munkaadóink képzési keretére.Kompetencia portfóliónk elkészítése
A kompetenciák fontossága már most is megjelenik az önéletrajzok megírásakor. Egyre jelentősebb szerepet kap az, hogy mennyire jól tudjuk bemutatni egy-egy kompetenciánkat konkrét példán keresztül. Az önéletrajzok szerkezete is folyamatosan változik a fentiek következtében, ezért érdemes a kompetencia portfólió eredményes elkészítését is megtanulni vagy akár szakemberre bízni.
Remélem, tudtam segíteni Neked, hogy kicsit más nézőpontból tekints a karrieredre. Kívánom, hogy találd meg a számodra ideális állást és céget!