Új élet és karrier Hollandiában

by | okt 21, 2024 | Karriertanácsok, kiemelt

Egyre több magyart vonz a karrier Hollandiában. Ezt tükrözi a kint élő honfitársaink számára létrehozott közösségi média csoportok sokasága is. Legtöbben nem rendelkeznek semmilyen idegen-nyelvtudással, és betanított munkát szeretnének, de akadnak szakmunkások is, akik minimális holland vagy alapfokú német, illetve angol nyelvismerettel próbálnak szerencsét. Olykor megkeresnek diplomás, hollandul vagy angolul jól beszélők is a lehetőségeikkel kapcsolatban. Nézzük meg közelebbről a fontosabb tudnivalókat!

karrier Hollandiában

Hollandia vonzereje: magas minimálbér

A holland minimálbér az előkelő harmadik helyen áll az Unióban mind a nagyságát, mind a vásárlóerő-egység szerinti összehasonlítást tekintve. Sokan kérdezik, hogy pontosan mennyit vihetnek haza havonta, de csak nagyjából lehet megmondani: kb. bruttó 2300 euróval lehet kalkulálni. Hollandia ugyanis kötelező minimálórabért vezetett be, ezért a hónap munkanapjainak száma is befolyásolja a végösszeget. Ám természetesen havi átlagban is meg lehet állapodni, és lehetséges például kéthetenként történő kifizetés is. Fontos tudni, hogy a 13,68 eurós kötelező minimumot csak a 21 évet betöltöttek kapják. Az összeg 15 éves korban mindössze € 4,10, és a jövedelem nagysága életkor szerint növekszik. A legkisebb adható fizetéseket januárban és júliusban vizsgálják felül – kiigazításra legutóbb idén nyáron került sor.

Hiányszakmák, elhelyezkedési lehetőségek

Bár honfitársaink közül elsősorban nem a diplomások szeretnének Hollandiában új életet kezdeni, érdemes megjegyezni, hogy az Eures portálon közzétett top 15 hiányszakma nagy része felsőfokú végzettséghez vagy speciális szakképzettséghez kötött: országszerte mutatkozik kereslet informatikusok (például szoftverfejlesztők), valamint mérnökök és közgazdászok/pénzügyi területen dolgozók iránt. De szükség van szakápolókra, gép- és autószerelőkre, valamint logisztikai szakemberekre is. A pénzügyi/adminisztratív szektorokban azonban voltak leépítések is, noha a munkanélküliség kifejezetten alacsony Hollandiában. A vendégmunkások többsége a KBA Nijmegen felmérése szerint a következő területeken dolgozik: logisztika, kertészet, élelmiszeripar. Ennél kisebb számban vannak a fémiparban és a mezőgazdaságban foglalkoztatottak. Fontos az is, hogy európai országokhoz képest nagyon sok a részmunkaidős álláslehetőség diplomások számára is.

Hogyan találnak munkát a magyarok?

A legtöbb magyar uitzendbureau-hoz, azaz közvetítőirodához fordul. Ezenkívül sokan érdeklődnek állásokról a közösségi média csoportjaiban is. Sajnos sokszor hallani átverésekről és rossz szálláskörülményekről. Ezeknek leginkább a nyelvtudás és szakképzettség nélkül érkezők vannak kitéve. Akik jól tudnak hollandul, könnyen pályázhatnak szellemi munkára is, akár munkaerő-kölcsönző közreműködése nélkül is. 

Tipp 1: Nyelvtanulás

Ha felsőfokú végzettséget nem igénylő állást keresel, akkor tanuld meg legalább alapszinten a holland nyelvet (A2-B1), esetleg az angolt vagy a németet! Legkevésbé akkor vagy kiszolgáltatott, ha hollandul is tudsz valamennyire.

Ha diplomás munkakörben helyezkednél el, akkor kevés kivételtől eltekintve közel anyanyelvi szintű hollandtudást fognak tőled elvárni. Még multinacionális cégeknél is szükséges a folyékony holland nyelvhasználat – ellentétben Magyarországgal, ahol ezeknél a vállalatoknál angolul jól beszélő külföldiek is betölthetnek pozíciókat a magyar nyelv ismerete nélkül. Hollandiában azonban az a jellemző, hogy az angol mellett kérik az ország nyelvének ismeretét is. Kivételek persze akadnak, olykor az angol is elegendő, illetve még egy jó hír: tapasztalatom szerint egy jó szakember számára egy erős B2 szintű holland nyelvtudás is megfelelő a legtöbb helyen még akkor is, ha C1-C2 a hirdetésben megjelölt elvárás.

Tipp 2: Networking

Használd a kapcsolati hálódat! A Rijksoverheid adatai szerint a hollandok kb. 60%-a is így helyezkedik el. Kérdezd az ismerőseidet, barátaidat, nézz szét az interneten a külföldi magyarok számára létrehozott segítőcsoportokban! Ha dolgozik ismerősöd valahol Hollandiában, kérd meg, hogy szóljon, ha van munkaerő-felvétel, illetve ajánljon be! Ha tud, adjon tanácsot szállással kapcsolatban is!

Tipp 3: Lakhatás

Hollandiában lakáshiány van – ezt vedd figyelembe, amikor állást keresel. Gondold végig, hogy tudsz-e a környéken szobát vagy lakást bérelni, tud-e segíteni a munkáltató ebben? Ha az uitzendbureau szállást is biztosít, akkor ügyelj rá, hogy a bérleti szerződés és a munkaszerződés két külön dokumentum legyen, vagyis az előbbi nem képezheti az utóbbi részét. Ha ilyennel találkozol, máris tudod, hogy az adott munkáltató nem tartja be a vonatkozó jogszabályokat.

Tipp 4: Vigyázat, csalók is hirdetnek!

Légy óvatos! Rengeteg álprofil mögé bújt csaló és tisztességtelen közvetítő kínál munkát. Kérj másoktól információt, tapasztalatot! Keress rá a cégre! Ha kell, írj nekik, és kérdezz rá, hogy náluk dolgozik-e, aki hirdet a nevükben vagy megkeresett privát üzenetben. Olykor az is elég, ha rámész a vállalat oldalára, és máris látni fogod, hogy a nevükkel visszaélő csalókra hívják fel a figyelmet.

Olvasd el alaposan a hirdetést! Nézd meg, hogy eléri-e a fizetés összege a minimálórabért! Ez evidensnek tűnik, de bizony előfordul, hogy kevesebb pénzt kínálnak. Ha pedig rákérdez valaki az okára, akkor már törlik is a posztot. Emellett figyelj a másik végletre is: ha aránytalanul sok pénz jár kevés vagy nyelvtudást nem igénylő betanított munkáért, akkor nagy valószínűséggel átverésről van szó.

Tipp 5: Kezdj au pairként holland karriert!

18 és 25 év közötti egyedülállóknak kiváló lehetőség, ha szívesen dolgoznának bébiszitterként: nem kell aggódni a szállás miatt, hiszen saját szobát biztosítanak, emellett fizetik az étkezést és a nyelvtanfolyamot is, valamint zsebpénzt is adnak. A megfelelő nyelvtudás megszerzése után pedig mind kint, mint Magyarországon sokkal jobb esélyeik lesznek a munkaerő-piacon.

Láthattuk, hogy a magas minimálbért kínáló Hollandia vonzó ország a külföldön munkát kereső magyarok számára. Kiköltözés fontolgatásakor érdemes a kapcsolati hálónkat használni a munka- és szálláskereséshez, valamint jobban boldogulunk, ha legalább alapszinten elsajátítjuk a holland nyelvet. Ha kellő körültekintéssel választjuk meg a közvetítőirodát, és a lakhatást is megoldottuk, megkezdhetjük új karrierünket.

Karriercoachként elsősorban multinacionális vállalatoknál való és EU-s munkavállalásra szakosodva segítem a klienseimet az álláskeresés és -pályázat során. Kiemelt területeim a Project Management, Credit, Internal Control és az ügyfélszolgálat. Tizennégy évig dolgoztam nemzetközi cégeknél, ahol állásinterjút is vezettem és tréningeket is tartottam. Németül, hollandul, angolul és spanyolul beszélek, nyelvtanárként és trénerként is támogatom a hozzám fordulókat.

Szeretnél olyan munkahelyet találni, ahol tényleg támogatnak mindenben és kapsz fejlődési lehetőséget?

Cvonline.hu ebben is segít, hiszen több mint 500 munkaadó 10.000 állásajánlata közül válogathatsz! Nézz szét legfrissebb állásajánlataink között, hogy megtaláld a számodra megfelelő munkahelyet! Ha még több esélyt szeretnél adni magadnak, töltsd fel önéletrajzod is, vagy kérj állásértesítőt, hogy elsők közt értesülj a legújabb ajánlatokról! Nem akarsz a nulláról megírni egy önéletrajzot? Használd önéletrajz sablonjainkat.