Egyre több magyart vonz a karrier Hollandiában. Ezt tükrözi a kint élő honfitársaink számára létrehozott közösségi média csoportok sokasága is. Legtöbben nem rendelkeznek semmilyen idegen-nyelvtudással, és betanított munkát szeretnének, de akadnak szakmunkások is, akik minimális holland vagy alapfokú német, illetve angol nyelvismerettel próbálnak szerencsét. Olykor megkeresnek diplomás, hollandul vagy angolul jól beszélők is a lehetőségeikkel kapcsolatban. Nézzük meg közelebbről a fontosabb tudnivalókat!
Hollandia vonzereje: magas minimálbér
A holland minimálbér az előkelő harmadik helyen áll az Unióban mind a nagyságát, mind a vásárlóerő-egység szerinti összehasonlítást tekintve. Sokan kérdezik, hogy pontosan mennyit vihetnek haza havonta, de csak nagyjából lehet megmondani: kb. bruttó 2300 euróval lehet kalkulálni. Hollandia ugyanis kötelező minimálórabért vezetett be, ezért a hónap munkanapjainak száma is befolyásolja a végösszeget. Ám természetesen havi átlagban is meg lehet állapodni, és lehetséges például kéthetenként történő kifizetés is. Fontos tudni, hogy a 13,68 eurós kötelező minimumot csak a 21 évet betöltöttek kapják. Az összeg 15 éves korban mindössze € 4,10, és a jövedelem nagysága életkor szerint növekszik. A legkisebb adható fizetéseket januárban és júliusban vizsgálják felül – kiigazításra legutóbb idén nyáron került sor.
Hiányszakmák, elhelyezkedési lehetőségek
Bár honfitársaink közül elsősorban nem a diplomások szeretnének Hollandiában új életet kezdeni, érdemes megjegyezni, hogy az Eures portálon közzétett top 15 hiányszakma nagy része felsőfokú végzettséghez vagy speciális szakképzettséghez kötött: országszerte mutatkozik kereslet informatikusok (például szoftverfejlesztők), valamint mérnökök és közgazdászok/pénzügyi területen dolgozók iránt. De szükség van szakápolókra, gép- és autószerelőkre, valamint logisztikai szakemberekre is. A pénzügyi/adminisztratív szektorokban azonban voltak leépítések is, noha a munkanélküliség kifejezetten alacsony Hollandiában. A vendégmunkások többsége a KBA Nijmegen felmérése szerint a következő területeken dolgozik: logisztika, kertészet, élelmiszeripar. Ennél kisebb számban vannak a fémiparban és a mezőgazdaságban foglalkoztatottak. Fontos az is, hogy európai országokhoz képest nagyon sok a részmunkaidős álláslehetőség diplomások számára is.
Hogyan találnak munkát a magyarok?
A legtöbb magyar uitzendbureau-hoz, azaz közvetítőirodához fordul. Ezenkívül sokan érdeklődnek állásokról a közösségi média csoportjaiban is. Sajnos sokszor hallani átverésekről és rossz szálláskörülményekről. Ezeknek leginkább a nyelvtudás és szakképzettség nélkül érkezők vannak kitéve. Akik jól tudnak hollandul, könnyen pályázhatnak szellemi munkára is, akár munkaerő-kölcsönző közreműködése nélkül is.
Tipp 1: Nyelvtanulás
Ha felsőfokú végzettséget nem igénylő állást keresel, akkor tanuld meg legalább alapszinten a holland nyelvet (A2-B1), esetleg az angolt vagy a németet! Legkevésbé akkor vagy kiszolgáltatott, ha hollandul is tudsz valamennyire.
Ha diplomás munkakörben helyezkednél el, akkor kevés kivételtől eltekintve közel anyanyelvi szintű hollandtudást fognak tőled elvárni. Még multinacionális cégeknél is szükséges a folyékony holland nyelvhasználat – ellentétben Magyarországgal, ahol ezeknél a vállalatoknál angolul jól beszélő külföldiek is betölthetnek pozíciókat a magyar nyelv ismerete nélkül. Hollandiában azonban az a jellemző, hogy az angol mellett kérik az ország nyelvének ismeretét is. Kivételek persze akadnak, olykor az angol is elegendő, illetve még egy jó hír: tapasztalatom szerint egy jó szakember számára egy erős B2 szintű holland nyelvtudás is megfelelő a legtöbb helyen még akkor is, ha C1-C2 a hirdetésben megjelölt elvárás.
Tipp 2: Networking
Használd a kapcsolati hálódat! A Rijksoverheid adatai szerint a hollandok kb. 60%-a is így helyezkedik el. Kérdezd az ismerőseidet, barátaidat, nézz szét az interneten a külföldi magyarok számára létrehozott segítőcsoportokban! Ha dolgozik ismerősöd valahol Hollandiában, kérd meg, hogy szóljon, ha van munkaerő-felvétel, illetve ajánljon be! Ha tud, adjon tanácsot szállással kapcsolatban is!
Tipp 3: Lakhatás
Hollandiában lakáshiány van – ezt vedd figyelembe, amikor állást keresel. Gondold végig, hogy tudsz-e a környéken szobát vagy lakást bérelni, tud-e segíteni a munkáltató ebben? Ha az uitzendbureau szállást is biztosít, akkor ügyelj rá, hogy a bérleti szerződés és a munkaszerződés két külön dokumentum legyen, vagyis az előbbi nem képezheti az utóbbi részét. Ha ilyennel találkozol, máris tudod, hogy az adott munkáltató nem tartja be a vonatkozó jogszabályokat.
Tipp 4: Vigyázat, csalók is hirdetnek!
Légy óvatos! Rengeteg álprofil mögé bújt csaló és tisztességtelen közvetítő kínál munkát. Kérj másoktól információt, tapasztalatot! Keress rá a cégre! Ha kell, írj nekik, és kérdezz rá, hogy náluk dolgozik-e, aki hirdet a nevükben vagy megkeresett privát üzenetben. Olykor az is elég, ha rámész a vállalat oldalára, és máris látni fogod, hogy a nevükkel visszaélő csalókra hívják fel a figyelmet.
Olvasd el alaposan a hirdetést! Nézd meg, hogy eléri-e a fizetés összege a minimálórabért! Ez evidensnek tűnik, de bizony előfordul, hogy kevesebb pénzt kínálnak. Ha pedig rákérdez valaki az okára, akkor már törlik is a posztot. Emellett figyelj a másik végletre is: ha aránytalanul sok pénz jár kevés vagy nyelvtudást nem igénylő betanított munkáért, akkor nagy valószínűséggel átverésről van szó.
Tipp 5: Kezdj au pairként holland karriert!
18 és 25 év közötti egyedülállóknak kiváló lehetőség, ha szívesen dolgoznának bébiszitterként: nem kell aggódni a szállás miatt, hiszen saját szobát biztosítanak, emellett fizetik az étkezést és a nyelvtanfolyamot is, valamint zsebpénzt is adnak. A megfelelő nyelvtudás megszerzése után pedig mind kint, mint Magyarországon sokkal jobb esélyeik lesznek a munkaerő-piacon.
Láthattuk, hogy a magas minimálbért kínáló Hollandia vonzó ország a külföldön munkát kereső magyarok számára. Kiköltözés fontolgatásakor érdemes a kapcsolati hálónkat használni a munka- és szálláskereséshez, valamint jobban boldogulunk, ha legalább alapszinten elsajátítjuk a holland nyelvet. Ha kellő körültekintéssel választjuk meg a közvetítőirodát, és a lakhatást is megoldottuk, megkezdhetjük új karrierünket.
Források, hasznos oldalak:
https://eures.europa.eu/living-and-working/living-and-working-conditions/living-and-working-conditions-netherlands_nl
https://eures.europa.eu/living-and-working/labour-market-information/labour-market-information-netherlands_nl
https://www.abu.nl/arbeidsmigranten-in-nederland-2023/
https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/minimumloon/bedragen-minimumloon/bedragen-minimumloon-2024
https://ind.nl/nl/over-ons/achtergrondartikelen/au-pairs