Egy új munkahely első hónapjai mindig izgalmasak, ilyenkor azonban számos kihívással is szembe kell néznünk. Ekkor ismerkedünk az új környezettel, a kollégákkal és a feladatokkal, arról nem is beszélve, hogy az esetek túlnyomó részében a próbaidőnket töltjük, így vigyáznunk kell arra, hogy hogyan viselkedünk. Rendkívül kellemetlen, ha éppen ilyenkor dönt le a lábunkról egy betegség: nem szeretnénk, ha rossz benyomást tennénk a munkáltatóra, de természetesen a munkatársakat sem akarjuk megfertőzni, és pihenésre is szükségünk lesz. Mit tehetünk tehát ebben a helyzetben? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.
1. Ne halogassuk a bejelentést
Ha a hétvégén, esetleg a munkanap reggelén már biztosak vagyunk abban, hogy nem fogunk tudni bemenni dolgozni, az első legyen az, hogy erről azonnal értesítjük munkáltatónkat. Különösen fontos ez akkor, ha munka közben leszünk rosszul: ne várjunk arra, hogy valahogy majd csak átvészeljük a munkaidőt, hiszen senkinek nem segítünk azzal, ha komolyabb rosszullét tör ránk. Persze kellemetlen a helyzet, de a betegség előbb-utóbb mindenkit utolér, ezért jó esélyünk van arra, hogy empatikus hozzáállással találkozunk.
Ha rosszul érezzük magunkat, a munkát sem tudjuk teljes erőbedobással végezni: a munkáltató szempontjából is jobb, ha hazaenged minket, hiszen biztosan ő sem szeretné azt, ha rosszul látnánk el a feladatainkat.
2. Legyünk őszinték, de diszkrétek
Amikor a betegségünkről értesítjük feletteseinket, legyünk őszinték az állapotunkkal kapcsolatban, hiszen nem szeretnénk azt a benyomást kelteni, hogy csak kibúvót keresünk a munka alól. Nem fontos azonban minden részletbe beavatni a kollégákat: valószínűleg nem szeretnék megismerni a hányással és hasmenéssel járó vírusfertőzésünk minden egyes részletét, ezért szorítkozzunk a legfontosabb tudnivalókra. Vigyázzunk, nehogy megbetegítsünk másokat: ha arra gyanakszunk, hogy valamilyen fertőző betegséget hordozunk, a bent tartózkodás idején tartsuk a távolságot, esetleg vegyünk fel egy szájmaszkot, amikor megtesszük a bejelentést: főnökünk biztosan értékelni fogja ezt az apró figyelmességet.
Nyugodtan kifejezhetjük sajnálatunkat is amiatt, hogy kellemetlenséget okozunk: egy empatikus munkáltató persze nem így fogja értékelni a helyzetet, de még nem ismerjük őt, ezért nem árt az óvatosság.
3. Irány az orvos
Természetesen csak a háziorvosunk tud minket táppénzes állományba venni, de a pontos diagnózist is ő fogja felállítani, ezért keressük fel már az első napon, melyen nem megyünk be dolgozni. A vizsgálat után jó eséllyel tudjuk, mikor állhatunk újra munkába, ezért ezt az információt is osszuk meg minél előbb a munkáltatóval, így ő is előre tud tervezni a távollétünkkel.
4. Keressünk alternatív megoldásokat
Ez természetesen attól függ, hogy hogy érezzük magunkat: ha rosszul vagyunk, a legfontosabb az, hogy kipihenjük magunkat. Ha viszont kizárólag azért kényszerülünk betegszabadságra, mert nem szeretnénk olyanokat megfertőzni, akikre a betegség nagyobb veszélyt jelentene, felajánlhatjuk azt is, hogy otthonról folytatjuk a munkát. Ez persze elsődlegesen a munkakörünktől függ, sokszor mégis jó kompromisszum lehet, hiszen a feladatainkat legalább részben el tudjuk végezni.
Ha erre nincs lehetőség, kérdezzük meg a munkáltatót, hogy tud-e számunkra biztosítani valamilyen tananyagot vagy segédletet, amit tanulmányozhatunk a táppénzes időszakban, így ha meggyógyultunk, felkészültebben vehetjük fel ismét a munkát.
5. Koncentráljunk a gyógyulásra
Fontos, hogy a munkáltatónkkal tisztázzuk a felmerülő kérdéseket, de ennél is nagyobb a jelentősége annak, hogy meggyógyuljunk. Kövessük az orvosunktól kapott utasításokat, mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy gyorsabban visszanyerjük egészségünket. Tulajdonképpen mindegy, hogy milyen betegség döntött le a lábunkról, hasznos lehet ha gondoskodunk a vitaminok, ásványi anyagok és aminosavak pótlásáról; emellett fogyasszunk sok folyadékot, mindenekelőtt pedig pihenjünk, amennyit csak tudunk.
A betegség során ügyeljünk a mentális egészségünkre is, hiszen ha egész nap azon aggodalmaskodunk, hogy milyen következményekkel jár a távollétünk a jövőre nézve, akkor sokkal nehezebben fogunk helyrejönni. El kell fogadnunk, hogy időnként mindenkit utolér valamilyen vírusfertőzés – ez alól a munkáltatónk sem kivétel, ezért ha őszinték voltunk vele és nem vezettük félre, jó eséllyel semmilyen problémánk nem lesz a néhány napos hiányzás miatt.
6. Figyeljünk a megelőzésre
Természetesen nem minden betegséget tudunk elkerülni, az azonban kétségtelen, hogy sokat tehetünk a megelőzés érdekében. Figyeljünk arra, hogy egészségesen étkezzünk, sportoljunk rendszeres és minden nap aludjuk ki magunkat: ha az immunrendszerünk erős, a jövőben a vírusok is nehezebben döntenek le minket a lábunkról.
Vegyük komolyan a betegséget
Egy új munkahelyen – különösen ha ez álmaink állása – könnyen kísértésbe eshetünk, hogy betegen is dolgozzunk, hosszú távon azonban ezzel mindenkinek ártunk. Ha megerőltetjük magunkat, csak romlik majd az állapotunk, sőt akár súlyosabb betegségeket is összeszedhetünk, de a munkáltatón sem segítünk, ha csak félgőzzel végezzük a feladatainkat, és még a többieket is megfertőzzük.
Időnként mindenki megbetegszik, ezért győzzük le a félelmeinket: mondjuk el őszintén, hogy mi a helyzet, keressük fel háziorvosunkat majd menjünk haza és pihenjük ki magunkat. Kövessük az orvosi utasításokat, erősítsük szervezetünket vitaminok és aminosavak szedésével és meglátjuk, néhány nap múlva újult erővel vethetjük bele magunkat a munkába.