Az interjúk után mindig reménykedve várjuk a visszajelzést. Amikor azonban elutasító választ kapunk, úgy tűnhet, hogy minden erőfeszítésünk hiábavaló volt. Pedig egy sikertelen állásinterjú nem feltétlen jelent kudarcot! Ha megfelelően állunk hozzá, egy hasznos tapasztalattal is gazdagodhatunk, ami segíthet a következő lehetőségnél.

Mi lehet az oka egy sikertelen állásinterjúnak?
Mindenkivel előfordul, hogy nem sikerül jól egy-egy interjú. Van, amikor egész egyszerűen nem illik össze a cég és a jelölt. Az is előfordulhat, hogy nem voltunk elég felkészültek, vagy valamilyen apróságon csúszott el a dolog. Néha pedig az interjúztatóban semmi konkrét negatívum nem merült fel velünk kapcsolatban, csak volt valaki más, aki jobban passzolt az adott szerepbe.
A lényeg: a sikertelen állásinterjúk természetes részei az álláskeresési folyamatnak. Nem feltétlen tükrözik a szakmai értékünket, de mindig tartogatnak tanulságot. Nézzük, hogyan lehet kihasználni ezt a tanulási lehetőséget.
1. Kérj visszajelzést és használd fel jól
Általában a cégek nem indokolják meg részletesen az elutasítást. De ha udvariasan, nyitottan érdeklődsz, sok esetben kaphatsz pár mondatnyi visszajelzést arról, min érdemes javítanod. Nem minden vélemény szentírás, de belőlük kirajzolódhatnak olyan visszatérő minták, amik segíthetnek a fejlődésben.
2. Gondold végig az interjú menetét
Szánj időt arra, hogy akár gondolatban, akár írásban átgondold az interjú folyamatát. Melyik kérdésnél érezted magad bizonytalannak? Volt olyan rész, ahol jobban is ki tudtad volna fejezni magad? Előfordult, hogy túl hosszan vagy túl röviden válaszoltál? Ez nem csupán a hibák felismerésében segít, hanem abban is, hogy legközelebb felkészültebben és magabiztosabban szerepelj.
3. Frissítsd az önéletrajzod és a motivációs leveled
Egy elutasítás esetén érdemes újra rápillantani a jelentkezési anyagaidra is. Elég világosan kommunikáltad az erősségeidet? Tükrözte a CV és a motivációs levél azt, amit az interjún is hangsúlyoztál? Néha nem is az interjú a probléma, hanem az, ahogyan odáig eljutottál.
4. Készülj tudatosabban a következő alkalomra
Egy sikertelen állásinterjú után különösen fontos az alapos felkészülés a következőre. Nézd át a cég hátterét, a pozíció követelményeit, és készülj válaszokkal a leggyakoribb kérdésekre. Fontos, hogy a válaszokat ne magold be, csak győződj meg róla, hogy az interjúztató kérdései nem érnek váratlanul.
5. Ne hagyd, hogy egy interjú határozza meg az önértékelésed
Az elutasítás sosem kellemes, de nem szabad engedni, hogy ez rányomja a bélyeget az önbizalmadra. Egy sikertelen állásinterjú nem határozza meg, mennyit érsz szakmailag. Inkább tekints rá úgy, mint gyakorlási lehetőségre, aminek köszönhetően minden alkalommal közelebb kerülsz a célodhoz.
Tanulj a kudarcokból
Ha nyitottan állsz hozzá, egy sikertelen állásinterjú valójában a hasznodra válhat. Sőt, egy elutasítás éppen hozzásegíthet ahhoz, hogy legközelebb a megfelelő helyre, a megfelelő időben kerülj. Ne feledd, minden interjú egy újabb lehetőség arra, hogy felkészültebb, magabiztosabb és tapasztaltabb legyél, de csak akkor, ha visszatekintesz és levonod a következtetéseket.
Ha pedig úgy érzed, itt az ideje új lehetőségek után nézni, a CVonline-nál naponta frissülő állásajánlatokkal, karriertippekkel és letölthető önéletrajzokkal várunk, hogy legközelebb ne csak eljuss az interjúig, hanem sikerrel is járj.