Az új év kezdete sokunkban meghozza a kedvet friss célok kitűzéséhez, de mit és hogyan tervezzünk úgy, hogy az újévi fogadalmaink betarthatóak legyenek? Az alábbiakban tippeket adunk arra, hogyan tehetsz fogadalmat úgy, hogy a lelkesedésed ne apadjon néhány nap alatt, illetve bemutatunk 10 karrierépítő újévi fogadalom ötletet.
Tippek az újévi fogadalom betartásához
Legyél reális! Ne akarj mindent elérni egyszerre. Ha túl sok fogadalmat teszel, nem biztos, hogy mindegyikkel tudsz majd eleget foglalkozni, és könnyebben feladhatod. Válassz ki 1-3 fontosabb célt, amik igazán számítanak, hogy egyszerűbb legyen időt szánnod a megvalósításukra.
Használj emlékeztetőket! Miután elmúlik a kezdeti lelkesedésed, könnyen megfeledkezhetsz a fogadalmadról. Éppen ezért fontos, hogy emlékeztesd magad olyan módszerrel, ami illik hozzád és a terveidhez. Például, ha szeretnéd, hogy mindig szem előtt legyenek a céljaid, írd fel őket egy-egy post-it cetlire, és ragaszd fel őket a hűtődre vagy a monitorodra. Ha olyan célt tűztél ki magad elé, amit bizonyos időközönként kell megtenned, például naponta vagy hetente, akkor sokat segít, ha emlékeztetőt állítasz a telefonodon hozzá.
Kérj meg valakit, aki támogat és számon kér! Keress egy barátot vagy kollégát, akivel rendszeresen megbeszélheted, hogyan haladsz a fogadalmaiddal. Ha ismersz valakit, aki kitűzné maga elé ugyanazt a célt, mint te, akkor akár közösen is dolgozhattok rajta. Motiváló lehet, ha nem egyedül csinálod, és segíthet, hogy ragaszkodj a terveid megvalósításához.
Kezeld rugalmasan őket! Az élet kiszámíthatatlan, és néha előfordul, hogy az eredeti terveid nem működnek. Ha egy fogadalom nem hozzá a várt eredményeket, vagy megváltozik az időbeosztásod és nem tudsz úgy foglalkozni vele, ahogyan eddig, akkor ne félj újragondolni a stratégiádat. Fontos, hogy ne kőbe vésett szabályként kezeld a fogadalmaidat, hanem mindig alakítsd őket, hogy hosszú távon is az életed és a rutinod részei lehessenek.
10 karrierépítő újévi fogadalom, ha nincs ötleted
1. Fejlesztem a szakmai készségeimet egy új tanfolyammal
Az új készségek elsajátítása amellett, hogy segíthet kitűnni, ma már elvárás a versenyképes munkaerőpiacon, hiszen az iparágak gyors változásával lépést tartani csak folyamatos tanulással lehet. A tanfolyam kiválasztása előtt gondold át, milyen irányba szeretnél fejlődni. Ha előléptetésre vágysz, érdemes lehet olyan képzést választanod, ami támogatja a vezetői készségek fejlesztését. De ha karrierváltást tervezel, az új szakterületeddel kapcsolatos, kezdőknek való képzéssel kezdj, hogy megértsd az alapokat.
2. Frissítem az önéletrajzomat és az álláskeresői profiljaimat
Az önéletrajzod és a különböző álláskeresői platformok, mint a LinkedIn vagy a CVonline.hu, az elsődleges eszközeid arra, hogy lenyűgözd a potenciális munkáltatókat. Így fontos, hogy a profiljaid naprakészek, professzionálisak és relevánsak legyenek, de ne feledd: az aktualizálás nemcsak azt jelenti, hogy hozzáadod az új tapasztalataidat és készségeidet, hanem azt is, hogy a legjobb eredmények érdekében optimalizálod őket. Ehhez akár szakértő segítségét is kérheted.
3. Jobban kezelem az időmet
Ha jól kezeled az idődet, nemcsak a hatékonyságodat növelheted, hanem csökkentheted a munkáddal járó stresszt, illetve több teret és energiát szánhatsz a kreatív és a stratégiai gondolkodás számára is. Az időd tudatos kezelése az életminőségedre is pozitív hatással lesz, így az időmenedzsment fejlesztése egy remek cél lehet.
4. Fejlesztem a kommunikációs készségemet
Mivel a kommunikáció minden munkakörben alapvető szerepet játszik, így a készség fejlesztése kulcsfontosságú a karriered szempontjából. A sikeres munkahelyi kapcsolatok, az erős csapatok és a hatékony problémamegoldás mind a kommunikáción alapulnak. A jó kommunikátorok képesek hatékonyan átadni az információkat, valamint megérteni és figyelembe venni mások véleményét és igényeit is. A kommunikációs készségedet fejlesztheted gyakorlással, olvashatsz tippeket a témában, vagy akár egy tanfolyamon is részt vehetsz.
5. Rendszeresen visszajelzést kérek a munkámról
Bár visszajelzést kérni ijesztő lehet, elengedhetetlen, ha fejlődni szeretnél a munkádban. A visszajelzések segítenek, hogy tisztább képet kapj arról, hogyan látnak mások, és abban is, hogy felismerd az erősségeidet és azokat a területeket, ahol fejlődni tudsz. Ha ezt a fogadalmat választod, fontos, hogy a visszajelzéseket ne támadásnak vedd, hanem tanulási lehetőségként kezeld őket.
6. Többet olvasok a szakmámmal kapcsolatban
A rendszeres olvasás segít abban, hogy a szakmai tudásod naprakész legyen, és hogy újabb perspektívákkal, illetve megoldásokkal közelítsd meg a munkádat. Olvashatsz könyveket, cikkeket, vagy ha ezek nem férnek bele a napi rutinodba, hallgathatsz szakmai podcastokat is, így bárhol és bármikor tanulhatsz. Minél szélesebb látókörrel rendelkezel, annál értékesebb leszel a munkahelyeden.
7. Foglalkozom a személyes márkám építésével
Ha ki szeretnél tűnni a munkaerőpiacon, az nem csupán a tapasztalataidon, hanem a saját szakmai identitásodon is múlik. Egy erős személyes márka lehetőséget ad arra, hogy növeld a szakmai hírnevedet, és az emberek jobban megismerjenek, bizalmat szavazzanak neked. A folyamatos online jelenlét elengedhetetlen a személyes márkád építésének során, de figyelj arra is, hogy az online és offline megjelenésed összhangban legyen. Az üzleti eseményeken és konferenciákon való részvétel, illetve a kapcsolatok építése mind hozzájárulnak a szakmai hírneved építéséhez.
8. Több figyelmet fordítok a munka és a magánélet egyensúlyára
Ha túl sokat dolgozol, az könnyen kiégéshez és stresszhez vezethet, de az sem ideális, ha a magánéletedre fókuszálva elhanyagolod a munkádat. A megfelelő munka-magánélet egyensúly felállítása segít abban, hogy mindkét területen sikeres legyél, miközben ügyelsz mind az egészségedre, mind a boldogságodra.
9. Elismerem mások munkáját
A munkahelyi kapcsolatok és a csapatmunka javításának érdekében érdemes tudatosan gyakorolni a pozitív hozzáállást. Ne csak a saját sikereidet ünnepeld, hanem ismerd el mások eredményeit is. Az olyan egyszerű tettek, mint a köszönet és a hála kifejezése segítenek, hogy egy pozitívabb és támogatóbb légkört alakíts ki magad körül.
10. Nyitott leszek az új kihívásokra
Bár sokan félnek a változásoktól, a kihívást jelentő feladatok vállalása rendkívül értékes lehet a karrieredben, hiszen segíthetnek a készségeid bővítésében, és új tapasztalatokkal gazdagíthatnak. De sok más előnye is lehet: ha például a szokásos munkaköri feladataid mellett vállalsz egy új, nehézségekkel teli projektet, az lehetőséget ad arra, hogy együtt dolgozz más osztályokkal és csapatokkal, így a munkahelyi kapcsolataidat is növelheted.
Használd ki az újévi fogadalom lehetőségeit
Az újévi fogadalmak remek lehetőséget adnak arra, hogy tudatosabban építsd a karriered. Ne feledd, hogy minden apró lépés számít, és a legfontosabb a kitartás. Kezdj el dolgozni a céljaidon már ma, és figyeld, ahogy a változások lassan, de biztosan formálják a karrieredet.