Napjainkban egyre több figyelem övezi a kiégés jelenségét. Számtalan egyszerűen elérhető online teszt segíthet abban, hogy könnyen hozzáférhető módon, pár kattintással megtudhassa Emberünk, hogy vajon csak elfáradt, vagy ténylegesen kimerült-e. Mint a legtöbb hasonló kérdőív (Webbeteg kiégés/burnout teszt), ez is megoldást nyújthat az első lépéshez, a felismeréshez.
A kiégés előszobájában
Maga a kiégés egyre gyakrabban üti fel a fejét, főleg munkahelyi környezetben, melynek oka lehet a sajnos sokak által ismert és tapasztalt túlterheltség.
Érezted-e korábban azt, hogy sokkal több feladatot kapsz, mint amit fizikálisan képes vagy teljesíteni egy 8 órás munkaidő alatt? Vagy tovább kell bent maradnod az irodában, melyet nem is biztos, hogy túlórának számolnak? Csak elintézik annyival, hogy ha jobban dolgoznál, ez beleférne? Ekkor kezdődhetnek az első jelzések, melyet a tested és az agyad elkezd küldeni, hogy figyelmeztessen a közelgő bajra. Na de mik is ezek az „üzenetek”?
A kiégés kétféle arca
A kiégés jelei közé tartozik a szinte teljes fizikális-, és érzelmi kimerültség. Előbbi talán kissé könnyebben detektálható, hiszen ezzel járhat a folyamatos álmosságérzet, a gyengeség, végtagremegés, koncentrációhiány.
Utóbbi azonban egy fokkal nehezebben észlelhető, mivel nem csak a kiégéssel hozható kapcsolatba. Ide tartozhat az ingerültség, érzelmi megnyilvánulások hirtelen és szélsőséges megjelenése, levertség, lehangoltság, motiválatlanság.
Amint tudatosan elkezd Emberünk keresgélni, felmérni, hogy hogyan van Ő valójában, elkezdheti kideríteni, hogy mi is lehet ezeknek a reakcióknak az oka. Milyen helyzetekben, helyeken fokozódnak ezek a tünetek. Hiszen a hosszantartó és állandó jelenlétük igenis tünetnek minősül.
Online tesztek a felismerésért
Mindezek feltárására számos teszt elérhető online, ezek közül a fentebb említett is megfelelő lehet, a pontozást maga az oldal elvégzi, így emiatt is nyugodt lehet, hiszen ha már él Emberünkben az a gyanú, hogy itt már többről van szó, mint egy szimpla „nem aludtam eleget az este” dologról, itt megtalálhatja az okokat. Éppen ebben rejlik a mindennapokban az a nehézség, hogy összekeverhetik a „közönséges” fáradtságot egy veszélyesebb, ilyen mértékű kimerültséggel.
A gyógyulás útja
És akkor lássuk, miket tehet, vagy tehetne Emberünk, hogy visszafordítsa vagy megállítsa a folyamatot. Az első lépés, ahogy korábban említettem, a probléma megfogalmazása, és a pontos diagnózis feltárása.
Ezt követően különböző lehetőségekkel élhet Emberünk. Választhatja azt, hogy tudatosan keretezi, hogy a munkaidőben milyen lehetőségei vannak, hogyan tudja ő maga befolyásolni ezt, hol van (vagy éppen nincs) kontrollja az események felett. S ahol van ráhatása, változtasson úgy, ahogy az számára fenntartható, jól működhet hosszútávon.
Ha viszont azért alakult ki Emberünknél a kiégés, mert nem boldog a munkájában, nem az az ő valódi hivatása, kereshet más opciókat, követheti az eredeti vágyait (amennyiben lehetősége van rá). Választhatja azonban azt is, hogy külső segítséget keres, ugyanis épp a gyakori előfordulása miatt egyre több pszichológus specializálódott a kiégés kezelésére, így ez is megoldást jelenthet.
A legnehezebb azonban az első lépés megtétele, így a cikk elolvasása után vissza is pörgethet az elejére, és kitöltheti a kérdőívet, hogy tisztább képet kaphasson a valódi problémájáról.