Az állásra jelentkezés pofonegyszerű interneten, mégis sokan hibáznak benne. Az önéletrajz megírása során olyan alaphibákat követnek el a jelentkezők a HR-esek szerint, amelyek ugyan könnyen elkerülhetőek lennének, mégis van, hogy ezen bukják el az állást. De melyek ezek?
Önéletrajz elnevezése
Nem kell minden megpályázott pozícióhoz informatikai készség, mégis sokan, akik nem használják minden nap az internetet, könnyen lebuktatják magukat, amivel ugyan nem biztos, hogy elvágjuk magunkat, de minden bizonnyal rosszabb pozícióból indulunk ki.
Érdekes: 4 tipikus hiba az önéletrajzban
Sokszor előfordul, hogy a Word dokumentumot az alábbiak szerint nevezik el:
Önéletrajz.doc
Segítsük a HR-es dolgát, és írjuk bele a nevünket már a dokumentum nevébe, mert ez így túl általános. Ha ki akarja nyomtatni, és lerakni a döntéshozó asztalára, sokkal könnyebben megtalál bennünket, ha a nevünket is odaírjuk. Ennek a helyes módja: nagy_anita_önéletrajz.doc
Anya_önéletrajz.doc
Nagyon helyes, ha a fiatalabb generáció segít az online jelentkezésben, de arra mindig figyeljünk oda, nehogy ilyen címmel jelentkezzünk. Ha számítógépes felhasználói tudást is igényel az adott pozíció, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nem hívnak bennünket vissza. Egyéb esetben sem veszi ki túl jól magát azonban.
Ha túl sok önéletrajzunk van, akkor érdemes ehhez hasonlóan elnevezni: nagy_anita_oneletrajz_asszisztens_201405
Ezzel azonosítjuk magunknak és másoknak is az önéletrajzunkat, és azt, hogy milyen pozícióra és mikor jelentkeztünk.
Kontakt hiánya
A legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, ha nem adunk meg telefonos elérhetőséget a CV-nkben, vagy elgépeljük a számunkat, esetleg a korábbi, céges telefonszámunkkal küldjük el a jelentkezésünket.
A HR-esek elsősorban telefonon veszik fel a jelöltekkel a kapcsolatot, így érdemes ennek ellenőrzésére különösen nagy hangsúlyt fordítani.
Ha nincs telefonszám, akkor lehet, nem is veszi a fáradságot a HR-es, hogy egy oldalban leírja, amit szeretne tőlünk. Ráadásul ilyenkor jó néhány kérdést fel is tesznek nekünk. A válaszok hiányában előfordulhat, be sem hívnak bennünket.
Vállalhatatlan fénykép
Amikor mindenkinek van okostelefonja, nem könnyű elhinni, hogy nincs valakiről egy vállalható üzleti fénykép. Pedig a legtöbb gondja még mindig a fényképekkel akad a HR-esnek. Először is legyen fotó – különösen azokban az esetekben, ha olyan pozícióról van szó, ahol fontos a megjelenés, képviselni kell a céget, sok emberrel kell foglalkozni, és rajtunk múlik a cég megítélése.
Ha rossz minőségű vagy sokat mutató fényképet helyeztünk el az önéletrajzunkban, akkor sem számíthatunk sok jóra. A nagyon jóindulatú fejvadászok jelezni fogják, cseréljük ki, ha szerencsénk van. De inkább előzzük ezt meg, és ellenőrizzük a fényképünket az alábbi kritériumok alapján:
- Igazolványkép-szerű
- Elég bizalomgerjesztő-e a kinézetünk rajta
- Megfelel-e öltözékünk az “üzleties” kifejezésnek
- Elég szolid-e a sminkünk
- Profi/félprofi fotónak tűnik-e
- Kerültük a “selfie” beállítást
Ha mindenre igennel feleltünk, akkor fellélegezhetünk, rendben van a fényképünk.
Tudni kell, hogy a HR-eseknek nem az a célja, hogy belénk kössenek. De a sok jelentkező közül sokszor van lehetőségük válogatni, és egyszerűbb, ha nem hagyunk magunkon, illetve önéletrajzunkban olyan felületet, amely kifogásolható lehet. Az önéletrajzok tehát nem végzik a kukában, és a legfontosabb még mindig a szakmai hozzáértés egy pozíció betöltésénél. De ha megfogadjuk a fentebb említett tanácsokat, növeljük az esélyeinket az önéletrajz által egy jobb állásra.