Nyáron sokan gondolkoznak abban, hogy útnak indulnak Európa nyugati, illetve déli országaiba a nyári idénymunkákra. A távolság, illetve a hely ismeretlensége miatt ez olykor buktatókkal járhat, és nem egyszer visszaélnek a dolgozni vágyó hiszékenységével, illetve hiányos nyelvtudásával.
10+1 tipp, hogyan szerezz állást külföldön!
- Első lépésként válaszd ki a várost, régiót, ahol szívesen dolgoznál.
- Nézd végig a cvonline.hu portálon kínált lehetőségeket!
- Az internet segítségével keress rá az adott ország nyelvén (akár a google fordító segítségével), illetve angolul, az EU hivatalos nyelvén azokra a vállalkozásokra, ahol el szeretnél helyezkedni – keresésként a várost, illetve a vállalkozás típusát megadva.
Például éttermi, felszolgálói munka esetén: restaurant London England
- Lépj kapcsolatba a kiválasztott lehetséges munkaadókkal – a legjobb, ha ezen a ponton elkészíted az önéletrajzodat és a motivációs leveled a következőkben megadott módon, és a kész önéletrajzod és motivációs levelet küldd el e-mailben a cégnek.
- Írd meg az önéletrajzodat angolul, vagy az adott ország nyelvén, illetve írj egy rövid motivációs levelet – melyben megjelölöd az adott pozíciót, írsz egy pár sort arról, miért szeretnél ott, illetve az adott cégnél dolgozni. Mindenképpen térj ki a nyelvtudásodra, és arra, hogy mikor tudnál kezdeni. Amennyiben nem beszéled a nyelvet, kérd meg egy idegen nyelvet beszélő barátodat, hogy segítsen neked, vagy fordíttasd le az életrajzodat gyakorlott szakemberrel.
- Fontos! Kérj adatokat a szállás lehetőségekről a közelben. Ha vendéglátásban illetve egészségügyben szeretnél elhelyezkedni, kérdezz rá, hogy bentlakást tudnak-e biztosítani. Érdeklődj a munkaidőről, a fizetésről, illetve a fizetés rendszerességéről, módjáról! Egyes helyeken heti, máshol havi fizetés van. Kérdezz rá, hogy megtarthatod-e a borravalót, vagy milyen formában osztják szét. Mielőtt kiutaznál, győződj meg róla, hogy rendelkezel elég tartalékkal a szállásod, étkezésed biztosítására az első fizetésedig. Emellett nem árt, ha ezen felül van pénzed a visszautazásra is.
- Ami mindenképpen kell: Munkaszerződés
Nem árt előre tisztáznod, hogy bejelentett munkáról van-e szó, és kérd el a munkaszerződést emailben. Ha nincs munkaszerződésed, akkor semmi garancia arra, hogy a megállapodást betartják, és a munkád után megkapod a pénzed. Ha a cég nem akarja elküldeni, akkor gyanakodj!
Emellett a Googlemaps segítségével meg tudod nézni a cég által megadott címet. Sokan töltenek fel videókat, fotókat a térképre, így ellenőrízheted a környéket is.
- Készülj fel az esetleges telefonos kapcsolatfelvételre! Előfordulhat, hogy a jövőbeli munkaadó, miután szimpatikusnak találta az önéletrajzodat, telefonon is felveszi veled a kapcsolatot. Azonban, ha nem készülsz fel rá, ezen a ponton elszúrhatod.
- Tegyél szert előnyre! Add be akkor is a jelentkezésedet, ha a cég weboldalán nincs kifejezetten feltüntetve a karier lehetőség vagy nem szerepel álláshírdetés, hiszen sokszor a cégek a helyi munkaerő keresési lehetőségekre koncentrálnak, illetve anoním módon hírdetnek.
- Ahol mindig van felvétel! Ha minden előkészület ellenére mégsem jön össze az állás, érdemes átmenetileg elhelyezkedni a helyi gyorséttermekben vagy gyárakban, miközben tovább keresel számodra megfelelőbb munkahelyet. Ezeken a helyeken a szakképzetlen munkaerőre általában folyamatosan szükség van. Általában napi, illetve heti kifizetéssel dolgoznak, így hamar hozzájuthatsz a pénzedhez.
10+1. Keress helyileg!
- Ha van lehetőséged arra, hogy kiutazz – akár csak 2-3 napra is, érdemes megtenned ezt egy olcsó, fapados járattal, és személyesen felkeresned az előzetesen kiválasztott helyeket – így több információhoz jutsz, illetve téged is megismerhetnek a leendő munkaadók. Ilyenkor is vidd magaddal az önéletrajzodat, és készülj fel az interjúra!