Ma már nem igazán létezik nyugdíjig tartó munkahely, így mindannyiunk életében elérkezik rövidebb-hosszabb időközönként az a helyzet, hogy felmondunk vagy felmondanak nekünk a munkahelyünkön. A felmondás – igy vagy úgy- a karrierünk részévé vált. Egy munkahely elhagyása mindig érzelmi megterheléssel jár és sokszor az érzelmek felülírják a racionális döntéseket. Ezért a következő hetekben a felmondás témakörét fogjuk körbejárni, megnézve, mit tehetünk felmondás helyett és felmondáskor, mire van jogunk, melyek a kötelességeink a munkahelyünk utolsó napjaiban.
Felmondás helyett más utat is választhatsz
Az első témánk még nem feltétlen a felmondáshoz kapcsolódik, hanem pont ahhoz, hogy mit tudunk tenni, ha elégedetlenek vagyunk a munkánkkal. Az elégedetlenség sokszor a türelmetlenséggel jár kéz a kézben, ez a párosítás pedig a legtöbbször nem jó tanácsadó. Mit érdemes mérlegelni ebben a helyzetben, mire érdemes figyelni. Ha elégedetlenek vagyunk a munkánkkal, először érdemes megvizsgálni, mi az, amit nem szeretünk vagy ami nem megfelelő számunkra. Hogyan tudnánk munkahelyünkön belül orvosolni a helyzetet.
Vizsgálódj: mi az elégedetlenséged oka?
Vizsgáljuk meg, hogy mi az, amit nem szeretünk a munkánkban! A feladat vagy annak egy része? Unjuk a munkánkat vagy valami más áll a háttérben? A munkakörnyezet nem tetszik vagy esetleg a beosztás. A legtöbbször nem a feladatainkkal van a probléma, hanem a környezettel: nem olyan beosztásban dolgozunk, mint amit szeretnénk. Lehet, hogy annyi a gondunk, hogy túl sokat vagy éppen túl keveset vagyunk pl. home office-ban.
Lehet, hogy egy olyan időszak van az életünkben, hogy a munka a prioritáslistánk legvégére került. Családi betegség, saját életünkben lévő rossz időszak, családi állapot változása stb. Ha a magánéletünk terhelt, tehernek érezhetjük a munkánkat is. Lehet, hogy a munkánkkal semmi gond, hanem a velünk együttműködő munkatársak vagy a vezetőnkkel van probléma. Érdemes szétválasztani a rossz érzések gyökerét és a más okok miatt keletkezett rossz érzéseket ne vetítsük ki saját feladatainkra!
Hogyan és kivel kommunikáljunk az elégedetlenségünk okairól?
Próbáljunk meg kommunikálni az elégedetlenségünk okairól és kérjünk tanácsot! Beszélhetünk erről a vezetőnkkel (ha nem vele van a gondunk), egy HR munkatárssal, vagy akár egy tapasztaltabb kollégával is. Ők azok, akik cégen belül, mégis külső szemlélőként tudnak ránézni az adott problémára. Kiderülhet, hogy a problémánkra van megoldás a felmondáson kívül is. Lecserélhetnek a feladatainkból egy-egy részt, frissíthetik újabb feladatokkal, hogy ne kelljen ugyanazt csinálnunk. Akár új pozíciót is tudunk választani vagy átkérhetjük magunkat egy másik csapatba is.
A mai helyzetben, amikor a cégek nagy hangsúlyt fektetnek a munkaerő megtartására, az esetek döntő többségében szívesen segítenek munkatársaiknak. Ha nincs olyan munkatárs, akivel lehet erről beszélni (hagyd ott a munkahelyed), érdemes akár egy külső karriertanácsadót vagy coachot is felkeresni, tőlük is kaphatunk egy új nézőpontbeli rálátást az ügyünkre.
Nem vagy egyedül: felmondás helyett keress támogatókat
Keressünk támogatókat, akik hasonló problémákkal küzdenek/küzdöttek. Ha beszélünk másokkal, akik ugyanabban a cipőben járnak, mint mi, láthatjuk az ő megoldási mintájukat, amelyek inspirálhatnak minket. Fontos, hogy ne vegyük át mások megoldásait egy az egyben, mert nem vagyunk egyformák. Ami a barátunknak, munkatársunkat jó megoldás lehet, nekünk egyáltalán nem biztos, hogy kivitelezhető vagy számunkra elfogadható megoldást tartalmaz.
Hogyan vigyél új színt a munkádba?
Keressünk új feladatokat vagy felelősségi köröket a munkahelyünkön. Egy-egy új feladat új színt hozhat a mindennapjainkba. Sőt próbáljunk meg ránézni a feladatkörünkre külső szempontból, hátha tudunk újítani a meglévő feladatok elvégzésének folyamatán. Ha beviszünk egy kis változást a munkánkba, akár folyamat-, akár felelősségi szinten, esélyünk van arra, hogy nem szürkülünk bele a napi feladatvégzésbe és jobban élvezhetjük a munkánkat.
Frissítsd fel a munkakörnyezetet
Próbáljunk meg változtatni a munkakörnyezeten. Ha van lehetőségünk, rendezzük át a munkaterületünket, irodánkat. Egy átrendezés új lendületet adhat hiszen egy új fényforrás vagy új világítás elrendezése, esetleg egy új szék kényelmesebbé teheti a munkát. Egyre több cégnél vannak úgynevezett közösségi terek, amelyek hasonlítanak egy közösségi irodához. Megoldás lehet, hogy a napunk egy részét nem a asztalunknál, hanem a közösségi térben töltjük. Igyekezzünk amennyire lehet kényelmessé tenni a körülöttünk elő teret és itt figyelni a saját egyéni preferenciáinkra. Lehet, hogy valaki attól fogja jól érezni magát, ha személyessé teszi a munkaterületét és bevisz a családjáról fotót. Van, aki nem szeretné megmutatni a családi fotóját a munkahelyén.
Home office esetén is kapcsolódj össze a többiekkel
Kapcsolódjunk! Előfordulhat, hogy a munkánkkal való gond az elszigetelődésből fakad. Egyre többször olvashatunk arról, hogy a home office ront a munkakapcsolataink minőségén, mivel nem ad teret a személyes kapcsolatok ápolására. Az ember alapvető természete, hogy szeret társaságban lenni, ezért lehet, hogy azzal is sokat segítesz magadon, ha egy héten egyszer-kétszer bejársz a home office-ből dolgozni. Ezeken a napokon kapcsolatba tudsz kerülni a kollégáiddal személyesen és ez is segíthet abban. hogy jól érezd magad és új lendületet kapjon a motivációd munkád elvégzéséhez.
Felmondás helyett érdemes körbejárni a lehetőségeket
Tehát érdemes körbejárni a lehetőségeket, mielőtt beadnánk a felmondásunkat. Ha megváltoztatjuk a hozzáállásunkat vagy a nézőpontjainkat és /vagy a viselkedésünket, megváltozik a környezetünk és/vagy a környezetünkről kialakított véleményünk. Lehet, hogy ez is elég, hogy már ne úgy tekintsünk a munkánkra vagy munkahelyünkre, mint szükséges rosszra.
Ha úgy érezzük, mindent megpróbáltunk és mégsem változott a véleményünk és a motivációnk, akkor érdemes megfontolni a felmondást. Ha nem pihenést tervezel a jelenlegi és jövőbeli munkád között, akkor érdemes úgy felmondani, hogy már van új munkalehetőséged, de ha szabira mész, akkor nincs mire várni.
Még ha nem is maradunk a munkahelyünkön, fontos, hogy meghatározzuk az elégedettlenségünk okát és próbáljunk megoldásokat keresni, mielőtt felmondunk. Egy új munkahely keresése és a beilleszkedés sok kihívással jár, nem biztos, hogy mindig erre van szükségünk.