Előfordul, hogy elfogyott a szabadságod, de mégis szükséged lenne egy-két szabadnapra. Az ilyen helyzetekre több törvényes megoldás is létezik, például az Mt. 55. paragrafusa alapján szabályozott mentesülési lehetőségek. Ezek közül néhány esetben a munkavállalót távolléti díj is megilleti.
Fizetés nélküli szabadság
Ez a legkézenfekvőbb megoldás, ha elfogytak a szabadnapjaid. Ilyenkor a munkáltatótól kérhetsz fizetés nélküli szabadságot, amelyet közös megegyezéssel vehetsz igénybe. Bár ebben az időszakban nem jár fizetés, mégis időt nyersz, ha személyes ügyeid intézéséhez szükséged van rá.
Munkaidőkeret használata
A munkaidőkeret kiváló lehetőség arra, hogy rugalmasan kezelhesd a munkaidődet. Ebben a rendszerben a munkaidőt egy hosszabb időszakra (például hónapokra) előre meghatározzák, és ha szükséged van egy szabadnapra, azt a későbbiekben bepótolhatod. Ez lehetővé teszi, hogy szabadság nélkül tarts szünetet, majd a kiesett munkaórákat a kereten belül ledolgozd.
Távolléti díjjal járó mentesülési esetek az Mt. 55. § alapján
A Munka törvénykönyve 55. paragrafusa számos olyan helyzetet szabályoz, amikor a munkavállalót távolléti díj illeti meg, noha nem végez munkát. Ezek közé tartozik:
Kötelező orvosi vizsgálat időtartama: Ha az orvos által előírt vizsgálatokon kell részt venned, erre az időszakra fizetést kapsz.
Véradás: Legalább négy órás időtartamban jogosult vagy véradásra, amely szintén távolléti díjjal jár.
Szoptatási idő: A szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy óra, majd a kilencedik hónapig naponta egy óra jár a munkavállalónak, ikrek esetén ennek a duplája.
Hozzátartozó halála: Két munkanap távolléti díjat kapsz, ha közvetlen hozzátartozód hal meg.
Tanulmányok folytatása: Általános iskolai tanulmányok vagy a munkáltatóval egyeztetett képzések esetén szintén jár távolléti díj a képzés időtartamára.
Bírósági vagy hatósági megjelenés: Ha tanúként idéznek meg egy bírósági vagy hatósági eljárásra, akkor az ehhez szükséges időre is megillet a távolléti díj.
Rugalmas munkaidő
Lehetőséged van megbeszélni a munkáltatóval, hogy a munkaidődet rugalmasan alakítsák ki. Ezzel előre dolgozhatsz, vagy később pótolhatod az elmaradt munkaórákat, így anélkül vehetsz ki szabadnapot, hogy szabadságot használnál fel.
Távmunkavégzés
Ha a munkád lehetővé teszi, érdemes távmunka lehetőséget kérni. Ez különösen hasznos, ha például valamilyen családi vagy egészségügyi ok miatt szükséged van arra, hogy otthonról dolgozz. Ezzel megoldható, hogy fizikailag távol legyél a munkahelyedtől, de továbbra is teljesítsd a feladataidat.
Túlórák és pihenőidő felhasználása
Néhány vállalat lehetővé teszi, hogy a korábbi túlórákat pihenőidőként vedd ki. Ha több túlórát halmoztál fel, ezeket “szabadnapokra” válthatod, ami különösen hasznos lehet, ha elfogyott a szabadságod.
Milyen egyéb esetekben mentesülhetsz a munkavégzés alól?
A Munka törvénykönyve szerint vannak olyan további mentesülési esetek is, amikor ugyan távolléti díj nem jár, de mentesülhetsz a munkavégzés alól. Ilyen például, ha nem tanúként idéznek meg egy bírósági eljárásra, vagy ha egy bírósági döntés értelmében személyesen kell megjelenned egy hivatalos ügyben. Emellett olyan különleges esetek is szerepelnek a törvényben, mint az örökbefogadás előkészítése, a gondozásra szoruló hozzátartozó ápolása vagy méltányolható személyi, családi okok miatti távollét. Ezekben az esetekben azonban, ha nincs más megállapodás, nem kapsz fizetést az így eltöltött időre.
A fent említett lehetőségek mind arra szolgálnak, hogy a munka és a magánélet közötti egyensúlyt fenntartsd, még akkor is, ha a szabadságod már elfogyott. Fontos, hogy tisztában legyél ezekkel a lehetőségekkel, de mindig egyeztess a munkáltatóddal, hogy megtaláljátok a legjobb megoldást, amely mindkettőtök számára előnyös.